Acil serviste pnömoni tanısı alan ve yoğun bakıma yatışı yapılan hastalara acil serviste başlanan ampirik antibiyotik tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of empirical antibiotic therapy initiated in the emergency department for patients diagnosed with pneumonia and admitted to the intensive care unit
  1. Tez No: 939138
  2. Yazar: ONUR KURT
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET ÇAĞDAŞ ACARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil serviste pnömoni tanısı alarak yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda uygulanan ampirik antibiyotik tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek ve bu tedavilere verilen biyokimyasal yanıt ile klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve yoğun bakım ünitesine yatırılan veya yoğun bakımlara sevki yapılan 285 pnömoni hastası retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler, komorbiditeler, vital bulgular, laboratuvar ve radyolojik sonuçlar, başlanan ampirik antibiyotik rejimleri, 48–72. saat CRP değişimi, kültür sonuçları ve klinik sonuçlar kayıt altına alınmıştır. Veriler SPSS v27.0 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların medyan yaşı 71 olup %59'u erkekti. En sık başlanan antibiyotikler piperasilin-tazobaktam, seftriakson ve moksifloksasindi. Hastaların %43'ünde 48–72. saatte CRP'de ≥%30 düşüş ile“tedavi yanıtı”saptandı. Tedaviye yanıt veren hastalarda mortalite oranı daha düşük, yoğun bakım süresi daha kısaydı. PSI ve CURB-65 skorları ile mortalite arasında anlamlı ilişki gözlendi. Kültür sonuçlarında Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumoniae başlıca etkenlerdi. Sonuç: Ampirik antibiyotik tedaviye erken dönemde verilen biyokimyasal yanıt, pnömoni hastalarında tedavi başarısını öngörmede kullanılabilir. CRP düzeyleri ve klinik skorlamalar, antibiyotik stratejilerinin yönlendirilmesinde yol gösterici olabilir. Tedavinin zamanında optimize edilmesi, mortaliteyi azaltmada önemli katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the empirical antibiotic treatment approaches administered to patients diagnosed with pneumonia in the emergency department and subsequently admitted to the intensive care unit (ICU), and to investigate the relationship between biochemical response to treatment and clinical outcomes. Materials and Methods: Between June 2024 and April 2025, a retrospective analysis was conducted on 285 pneumonia patients who presented to the emergency department of SBÜ İzmir Bozyaka Training and Research Hospital and were either admitted to the intensive care unit or transferred to other ICUs. Demographic data, comorbidities, vital signs, laboratory and radiological findings, initial empirical antibiotic regimens, CRP changes at 48–72 hours, culture results, and clinical outcomes were recorded. Data were analyzed using SPSS v27.0. Results: The median age of patients included in the study was 71 years, and 59% were male. The most frequently used antibiotics were piperacillin-tazobactam, ceftriaxone, and moxifloxacin. A“treatment response”defined as ≥30% CRP reduction at 48–72 hours was observed in 43% of the patients. Patients who responded to treatment had lower mortality and shorter ICU stays. PSI and CURB-65 scores were significantly associated with mortality. Pseudomonas aeruginosa and Klebsiella pneumoniae were the most common pathogens identified in cultures. Conclusion: Early biochemical response to empirical antibiotic treatment may be useful in predicting therapeutic success in pneumonia patients. CRP levels and clinical scoring systems may guide antibiotic strategies. Timely optimization of treatment can make a significant contribution to reducing mortality.