Oto - boya sanayiinde çalışan işçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından korunması
  1. Tez No: 38337
  2. Yazar: RUHİ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Oto boyacılığı, İşçi Sapığı ve İş Güvenliği bakımından en riskli meslek dallarından bilidir. Bu dalda çalışan işçiler, çözücü (solvent) ve diğer boya büeşMerinden ve işyerlerinin olumsuz fiziksel koşullarından etkilenmektedirler. Bu etkilenmenin sonucunda, çeşitli sağlık şikayetleri ve meslek hastalıklarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Araştırmamızda,, Ankara evreninden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 30 değişik işyerinden 51 işçiye anket uygulandı. İşyerlerinin sosyo-költürel özellikleri yanında, işyeri özellikleri tespit edildi. 5 işyerinde boya atımı esnasında ortamdaki çözücülerin konsantrasyonu, hava akım hızı ve gürültü ölçümleri yapıldı. Oto-boya atelyelerinde çalışan işçilerin yaptıkları işin her aşamasında (yüzey hazırlama, boya sökümü, boyama ve temizlik vs.) kimyasal unsurlardan (çözücü buharları, pigment tozlar ve tiner vs.) ve olumsuz işyeri koşullarından etkilendikleri görüldü İşyerlerinin sağlıksız koşullarda kurulması, iyi bir havalandırma sisteminin olmayıp ve işçilerin kişisel koruyucu banmamaları nedeniyle; baş ağnsı ve baş dönmesi, uyuşukluk ve çabuk yorulma, kas ve eklem ağrıları, cilt ve göz iritasyonlannın devamlı olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Oto boyacılığı, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Özet (Çeviri)
Auto-painting is one of the most risky professions for the health and safety of workers. Workers occupied in this field are affected badly by solvents, other components of automotive paint and insufficient physical conditions in the workshops. A consequence of these effects workers are getting face to face with some occupational health problems and illness, hi the investigation, an inquiry is done on 51 workers selected in 30 different workshops in Ankara region by the method of coincidental sampling. The conditions of the workshops and the socio- culturel features of the workers are determined. The solvent concentration in the workshop during spray painting, the speeds of circulating air and the noise level are measured in 5 workshops. It is observed that the workers are affected by the chemical materials (such as solvent vapour, pigment dust, thinner etc.) and the conditions of the workshop in every stage of their work (such as surface preparation, paint removal, painting and cleaning etc.). It is determined that the bad workshop conditions, the bad ventilation system and the unusual of personal protective equipments lead some continuous health problems on workers such as headache and vertigo, drowsiness and unusual fatigue, myalgie and pain in joints, dyspnoea and cough, skin and eye irritations etc. Science code Key words : Auto painting, Occupational health and safety