Acil servise başvuran ve ürosepsis tanısı alan hastaların elektrokardiyografi (EKG) ve laboratuvar parametrelerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Ryretrospective evaluation of electrocardiography (ECG) and laboratory parameters in patients diagnosed with urosepsis admitted to the emergency department
  1. Tez No: 939151
  2. Yazar: DİDEM UĞURLU BIÇAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Acil Servise Başvuran ve Ürosepsis Tanısı Alan Hastaların Elektrokardiyografi (Ekg) ve Laboratuvar Parametrelerinin Geriye Dönük Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızda , ÜSE olgularında frontal QRS-T açısının ve inflamatuvar belirteçlerin komplike ÜSE- ürosepsis olgularını değerlendirmede ve mortalite üzerindeki prognostic değerleri araştırılmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde retrospektif, randomize, gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülmüştür. 15/09/2022-01/10/2024 tarihleri arasında acil servise üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan hastaların dosyaları incelenmiş ve eksiksiz kayıtları olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, vital bulguları, hemogram, biyokimya parametreleri, CRP, PCT ve laktat değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca EKG bulguları da raporlanmıştır. Bulgular: Üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan 249 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların %42,6'i (n=106) erkek, %57,4 'u (n=143) kadındı. Hastalar alt gruplarına göre değerlendirildiğinde % 20,5 (n:51) basit idrar yolu enfeksiyonu olduğu, %25,3 (n:63) Komplike üriner sistem enfeksiyonu, %54,2 (n:135) ürosepsis olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda Hastalar alt gruplarına göre değerlendirildiğinde % 20,5 (n:51) basit idrar yolu enfeksiyonu olduğu, %25,3 (n:63) Komplike üriner sistem enfeksiyonu, %54,2 (n:135) ürosepsis olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda düşük albümin ve kalsiyum seviyelerinin ve yüksek inflamatuvar indekslerin alt gruplar arasında ve mortalite ile anlamlı ilişkli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ryretrospective Evaluation Of Electrocardiography (Ecg) And Laboratory Parameters In Patients Diagnosed With Urosepsis Admitted to The Emergency Department Objective: This study aimed to investigate the prognostic value of the frontal QRS-T angle and inflammatory markers in evaluating complicated urinary system infection (UTI) and urosepsis cases, as well as their association with mortality. Methods: This retrospective, randomized, observational, single-center study was conducted at the Emergency Medicine Department of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital. Patient files diagnosed with urinary tract infections in the emergency department between 15/09/2022 and 01/10/2024 were reviewed, and those with complete records were included in the study. Data on age, gender, vital signs, hemogram, biochemical parameters, CRP, PCT, and lactate levels were recorded. ECG findings were also reported. Results: A total of 249 patients diagnosed with urinary tract infection were included. Of these, 42.6% (n=106) were male and 57.4% (n=143) were female. When evaluated by subgroups, 20.5% (n=51) had simple urinary tract infections, 25.3% (n=63) had complicated urinary tract infections, and 54.2% (n=135) had urosepsis. In our study, low albumin and calcium levels, as well as elevated inflammatory indices, were found to be significantly associated with both subgroup classification and mortality.