Deneysel glokom modeli oluşturulan ratlarda brimonidin ve n-asetilsistein'in retina ganglion hücre hasarı üzerine nöron koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the neuroprotective effects of brimonidine and n-acetylcysteine on retinal ganglion cell damage in rats with experimental glaucoma model
  1. Tez No: 939152
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Glokom ilerleyici retina ganglion hücresi hasarı ile karakterize bir optik nöropatidir. En önemli risk faktörü göz içi basınç (GİB) yüksekliğidir. GİB düşüren tedavilere rağmen progresyonunun görülebilmesi yeni tedavi arayışlarına neden olmuştur. Çalışmamızda N-Asetilsistein'in retina ganglion hücreleri üzerine nöroprotektif etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: 32 adet Wistar albino cinsi rat denek olarak kullanıldı. Kontrol (n=6), Glokom (n=6), Brimonidin (n=7), NAC (n=7) ve Brimonidin+NAC (n=6) olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç diğer tüm grupların sağ gözlerinde“Optik sinir ezilme hasarı”oluşturuldu. İntraperitoneal yolla Glokom grubuna 1cc/gün serum fizyolojik, Brimonidin grubuna 0.1mg/kg %0.15 Brimonidin, NAC grubuna 200 mg/kg N-asetilsistein, Brimonidin+NAC grubuna 0.1mg/kg %0.15 Brimonidin ve 200 mg/kg N-asetilsistein uygulandı. Kontrol grubuna sahte bir cerrahi prosedür uygulandı, herhangi bir enjeksiyon yapılmadı. 30. gün deney hayvanları sakrifiye edilerek sağ gözlerinin enükleasyonu yapıldı. Ganglion hücre tabakası (GCL) ve total retina kalınlık ölçümleri, BCL-2, BAX ve GFAP, MDA, GSH, total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Glaucoma is an optic neuropathy characterised by progressive damage to the retinal ganglion cells. The main risk factor is high intraocular pressure (IOP). The fact that the disease progresses despite IOP-lowering treatments has led to the search for new treatments. In our study, we investigated the neuroprotective effects of N-acetylcysteine on retinal ganglion cells. Materials and Methods: 32 Wistar albino rats were used as test subjects. The rats were divided into 5 groups as Control (n=6), Glaucoma (n=6), Brimonidine (n=7), NAC (n=7) and Brimonidine+NAC (n=6). Optic nerve crush injury was induced in the right eyes of all groups except the control group. Glaucoma group received 1cc/day saline, Brimonidine group received 0.1mg/kg 0.15% Brimonidine, NAC group received 200 mg/kg N-acetylcysteine, Brimonidine+NAC group received 0.1mg/kg 0.15% Brimonidine and 200 mg/kg N-acetylcysteine intraperitoneally. A sham surgical procedure was performed in the control group, no injection was performed. On the 30th day, the experimental animals were sacrificed and the right eyes were enucleated. Ganglion cell layer (GCL) and total retinal thickness measurements, BCL-2, BAX and GFAP, MDA, GSH, total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS) and oxidative stress index (OSI) analyses were performed. Statistical significance was evaluated using one-way ANOVA and Tukey's multiple comparison test, p < 0.05 was considered significant. Results: Total retina and GCL were significantly thicker in the NAC group compared to the Glaucoma group. No significant difference was observed between NAC group and Brimonidine group. BCL-2 levels were significantly higher and BAX levels were significantly lower in the NAC group compared to the Glaucoma and Brimonidine groups. GFAP levels were significantly lower in the NAC group compared to the Glaucoma group. MDA levels were significantly lower in the NAC group compared to the Glaucoma group. GSH and TAS levels were significantly higher in NAC containing groups. Conclusion: Our study showed that N-acetylcysteine may have neuroprotective effects in retinal ganglion cells. N-acetylcysteine and Brimonidine had similar neuroprotective effects. Further clinical trials are needed to assess the safety and efficacy of N-acetylcysteine in the treatment of glaucoma.