SaCoVLMTM video laringeal maske uygulaması ile kör teknikle yerleştirilen LMA supreme kullanımının hava yolu sızdırmazlık basınçları açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 939153
  2. Yazar: GAYE GAMZE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN DOST
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kısa süreli elektif cerrahilerde supraglottik havayolu araçlarından laringeal maske yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, video destekli SaCoVLM™️ (Video Laringeal Maske VLMTM, UE Medical®️) ile LMA Supreme'i etkinlik ve güvenlik açısından karşılaştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü çalışmaya 18-80 yaş arası, American Society of Anesthesiologists fiziksel skoru I-II olan hastalar dahil edildi. Çalışmanın primer outcome'ı orofarengeal sızdırmazlık basıncı idi. Sekonder outcome olarak hemodinamik ve ventilasyon parametreleri, glottik görüntüleme dereceleri, laringeal maske yerleştirme süresi ve deneme sayısı, ek manevra gerekliliği ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 168 hasta (SaCoVLM™️ [n=83] ve LMA Supreme [n=85]) dahil edildi. Orofarengeal sızdırmazlık basıncı değerleri Grup SaCoVLM™️'de 27 [24,0 – 30,0] cmH2O, Grup LMA Supreme'de 25 [20,0 – 35,0] cmH2O olarak saptandı ve gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Laryngeal mask, one of the supraglottic airway devices, is widely used in short-term elective surgeries. The aim of the study was to compare the efficacy and safety of video-assisted SaCoVLM™️ (Video Laryngeal Mask VLMTM, UE Medical®️) with LMA Supreme. Methods: Patients aged 18-80 years with American Society of Anesthesiologists physical status I-II were included in this prospective, randomized, controlled, double-blind study. The primary outcome of the study was oropharyngeal leak pressure. Secondary outcomes included hemodynamic and ventilation parameters, glottic visualization grades, laryngeal mask insertion time and number of attempts, need for additional maneuvers, and complications. Results: A total of 168 patients (SaCoVLM™️ [n=83] and LMA Supreme [n=85]) were included in our study. The median values of oropharyngeal leak pressure were 27 [24,0 – 30,0] cmH2O in Group SaCoVLM™️ and 25 [20,0 – 35,0] cmH2O in Group LMA Supreme, with no significant difference between groups (p>0,05).