Gönen ve köyleri ağızlarının ses ve şekil özellikleri
Morphological and phonetical characteristics of Gönen's accent and its villages
- Tez No: 93916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gönen ve köylerindeki ağız farklarını incelemeye çalıştık. Yazı dili ile Gönen ağızları arasındaki farkın yanı sıra, kendi içindeki değişik konuşmaları da tespit ettik. Alan araştırması yaparken bütün köyleri gezmek yerine, belli etnik grupların ağız farklarını ortaya koyabilecek bir yöntem takip ettik. Tespit ettiğimiz dokuz değişik etnik gruptan farklı kişilerle konuştuk. Konuştuğumuz kişi sayısını etnik grupların yoğunluğuyla orantılı tutmaya çalıştık. Bir ay boyunca yaptığımız alan araştırmasındaki konuşmaları ses cihazıyla kaydettik. Daha sonra bu kasetleri transkripsiyonlu metin haline getirdik. Bu metinlerin, yazı diliyle arasındaki fonetik ve morfolojik farkları tespit ettik. Bunları iki ana başlık altında toplayarak, mümkün olduğu kadar değişik ve çok sayıda örnekle destekledik. İnceleme kısmında, dil incelemelerindeki genel geçer kurallara uygun bir sınıflandırma yapmaya çalıştık. Sonuçta da tespit ettiğimiz farkları ve değişiklikleri maddeler halinde sunduk. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we have tried to study the accent -the way of pronouncing- differences in Gönen and its villages. At the some time, we have brought up different talkings in itself. As having area reseorch, inspite of studying all the villages, we had used a method that could bring up the accent differences of certain groups. We talked to different people from nine groups. Also we tried to put into balance people numbers with groups density. Then we recorded conversations thatwere made in area research during a month, that, we formed a text with transcription from this recordings. Later, we brought up phonotical and morphological differences between the spoken languoge and the written languoge of these texts. We put them into two main titles and also supported them with many different examples as much as possible. While doing this we tried to put them into categories accerding to general rules that have been used in languoge reseorches. In conclusion, we have submitted the differences and the changes in articles. IX tc YÜKSEKÖ?RETİM KDR0LU