İslamofobi ve terörizmin Türkiye'ye gelen turistler perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of Islamophobia and terrorism from the perspective of tourists coming to Turkey
  1. Tez No: 875492
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İslamofobi kelime manası itibariyle her ne kadar İslam korkusu olarak tanımlansa da tarihsel kökleri Haçlı Savaşları'na değin uzanan ve günümüze evrilmiş haliyle İslam düşmanlığını ifade eden bir kavramdır. İslamofobi bu haliyle insanlığın ortak bir sorunudur. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada çeşitli propaganda araçları ile karşılık bulan islamofobi kavramını tırmandıran ve kitleler nezdinde yükselişe geçiren bir diğer kavram ise terörizm kavramıdır. 11 Eylül 2001'de Amerika'da yaşanan terör saldırılarının ardından islamofobik yaklaşımlarla Müslümanlara yönelik ayrımcılık, ötekileştirme, şiddet, taciz, nefret gibi birçok suç işlenmiştir. Bu gelişmeler İslam dinini terörizm ile Müslümanları ise teröristlerle eşdeğer görmeye varan tutum ve eylemlere sebebiyet vermiştir. Bilhassa Avrupa ülkeleri düzleminde karşılık bulan bu söylemler, islamofobik yaklaşımlar adeta hükümetlerin politik vaatlerine dönüşmüş ve Müslümanlara yönelik ayrımcı tutumlar yasal zeminde de karşılık bulmaya başlamıştır. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken aynı dünyanın bir başka gerçekliği de her geçen gün gelişen ve talep gören turizm faaliyetleridir. Turizm faaliyetlerinin en önemli öznesi olan insan yani turistler; küresel çapta yaşanan sorunlardan etkilenir ve bireylerin en temel ihtiyaçlarından biri olan güvenlik ihtiyacına yönelik herhangi bir tehdit ya da tehdit algısı da turizm faaliyetlerini olumsuz yönde etkiler. Çarpan etkisiyle birçok sektörü besleyen turizm sektörüne yönelik her türlü güvenlik tehdidi ve bu yöndeki algı, yalnızca bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler ve resmi düzeydeki kurumlar için değil; herkes için önemlidir. Bu araştırma güvenlik algısının önemine dikkat çekerek bu algıyı turistler nezdinde algılanan islamofobi ve terör riski algısı düzleminde değerlendirmiştir. Algıların gerçeklerden daha geçerli olduğu bir dünyada turizmde destinasyon güvenliği algısının önemi baz alındığında turizmin en önemli öznesi olan turistlerin algılarının ne yönde olduğunu belirlemek ve turizm faaliyetlerini sekteye uğratan herhangi bir negatif imaj, algı ya da bakış açısına yönelik iyileştirici hamlelerde bulunmak önemlidir. Bu araştırmada algılanan islamofobi düzeyi yüksek olan turistlerin terörizm risk algılarının da yüksek olduğu ve bu algıya sahip turistlerde bir takım davranışsal değişikliklere yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Islamophobia is literally defined as the fear of Islam, it is a concept that has historical roots dating back to the Crusades and expresses hostility towards Islam as it evolved to the present day. Islamaphobia is a common problem of humanity in its current form. Another concept that escalates the concept of Islamophobia, which finds response through various propaganda tools all over the world, especially in Europe, and makes it rise in the eyes of the masses is the concept of terrorism. Following the terrorist attacks in America on September 11, 2001, many crimes such as discrimination, marginalization, violence, harassment, and hatred were committed against Muslims with Islamophobic approaches. These developments have led to attitudes and actions that equate Islam with terrorism and Muslims with terrorists. These discourses and Islamophobic approaches, which found a response, especially in European countries, turned into political promises of governments, and discriminatory attitudes towards Muslims began to find a response on legal grounds. While these developments are taking place in the world, another reality of the same world is tourism activities that are developing and in demand day by day. People, namely tourists, who are the most important subjects of tourism activities, are affected by global problems, and any threat or perception of threat to the need for security, which is one of the most basic needs of individuals, also affects tourism activities negatively. All kinds of security threats to the tourism sector, which feeds many sectors with its multiplier effect, and the perception in this direction, affects not only the businesses and official institutions operating in this sector; It is important for everyone. This research draws attention to the importance of security perception and evaluates this perception in terms of perceived Islamophobia and terrorism risk perception among tourists. In a world where perceptions are more valid than facts, based on the importance of destination security perception in tourism, it is important to determine the perceptions of tourists, who are the most important subjects of tourism, and to take remedial steps towards any negative image, perception or perspective that disrupts tourism activities. In this research, it was concluded that tourists with high levels of perceived Islamophobia also have high terrorism risk perceptions and that this leads to some behavioral changes in tourists with this perception.