Üst trapezius kası miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi: Ultrason rehberliğinde kuru iğneleme tekniklerinin karşılaştırılması
Treatment of upper trapezius muscle myofascial pain syndrome: Comparison of ultrasound-guided dry needling techniques
- Tez No: 939162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH YAŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı üst trapezius kası Miyofasyal Ağrı Sendromu (MAS) tanısı alan hastalarda, ultrason (US) rehberliğinde uygulanan Yüzeyel Kuru İğneleme (YKİ) ve Derin Kuru İğneleme (DKİ) tekniklerinin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Kronik boyun ağrısı şikayetiyle başvuran ve üst trapezius kası MAS tanısı alan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif, tek kör olarak tasarlanan çalışmada, hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. YKİ Grubu (Fasyal): Miyofasyal tetik noktaların olduğu bölgeden US rehberliğinde iğneler ciltten girilerek subkutan derin fasyaya kadar ilerletilerek uygulandı. DKİ Grubu (Miyofasyal): İğneleme işlemi US rehberliğinde doğrudan kas içindeki tetik noktalara uygulandı. Her iki gruba da bir hafta boyunca ev egzersiz programı tedaviye ek olarak verildi. Hastalar tedavi öncesinde ve tedaviden bir hafta sonra değerlendirildi. Değerlendirmede Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği (SADÖ), Bournemouth Boyun Anketi (BBA) ve Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (BÖSA) kullanıldı. Ayrıca, Servikal Eklem Hareket Açıklığı (EHA) ve Algometre Basınç Ağrı Eşiği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to compare the effectiveness of ultrasound (US)-guided Superficial Dry Needling (SDN) and Deep Dry Needling (DDN) techniques in patients diagnosed with Myofascial Pain Syndrome (MPS) of the upper trapezius muscle. Materials and Methods: Eighty patients presenting with chronic neck pain and diagnosed with MPS of the upper trapezius muscle were included in the study. In this prospective, single-blind study design, the patients were randomly assigned into two groups. The SDN Group (Fascial): US-guided needles were inserted through the skin and advanced to the subcutaneous deep fascia in the region of the myofascial trigger points. The DDN Group (Myofascial): The needling procedure was applied directly to the trigger points within the muscle using a US-guided approach. In addition to the treatment, both groups were provided with a home exercise program for one week. Patients were evaluated before treatment and one week after treatment. The evaluation included Numeric Pain Rating Scale (NPRS), Neck Bournemouth Questionnaire (NBQ), and Neck Disability Index (NDI). Additionally, Cervical Range of Motion (ROM) and Algometer Pressure Pain Threshold were assessed.