Acil servis hekimlerince uygulanan sağ üst kadran ultrasonografik görüntülemenin etkinliği
Effectiveness of right upper quadrant ultrasonographic imaging performed by emergency physicians
- Tez No: 939171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servislerde karın ağrısı, sağ üst kadran ağrısı, epigastrik ağrı veya sarılık şikayetleri ile başvuran hastalarda sağ üst kadran ultrasonografisinin (POCUS) etkinliğini değerlendirmek ve acil servis asistan hekimlerinin ultrasonografi kullanımı konusundaki deneyimlerini incelemektir. Çalışma, ultrasonografik bulgular ile klinik veriler arasındaki ilişkiyi ve hastaların tedavi sürecindeki etkisini belirlemeyi hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Bu prospektif araştırma, 01.05.2024 ile 01.02.2025 tarihleri arasında acil servise başvuran ve sağ üst kadran ultrasonografisi talep edilen hastalar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastalara, deneyimli bir acil servis asistan hekimi tarafından sağ üst kadran ultrasonografisi yapılmış ve ultrason işlemi sonrası elde edilen bulgular kaydedilmiştir. Aynı hastalara, Süpervizör hekim tarafından tekrar ultrason yapılmış ve veriler bağımsız olarak kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan asistan hekim, ultrasonografi kullanımına dair kapsamlı bir teorik ve pratik eğitim almış olup her iki ultrason incelemesi de aynı cihaz ve prob kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklüğü, G-Power yazılımı ile hesaplanmış ve 140 hasta olarak belirlenmiştir. Hastaların dahil edilme ve dışlanma kriterleri belirlenerek yalnızca uygun hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 140 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların %64,3'ü kadın, %35,7'si erkek olup ortalama yaş 56,66±17,87'dir. Başvuru şikayetleri arasında en sık karın ağrısı (%67,1) görülmüştür. Ultrasonografi endikasyonları sıklıkla sağ üst kadran ağrısı/Murphy bulgusu (%44,3), karaciğer enzim yüksekliği (%34,3) ve pankreatik enzim yüksekliği (%21,4) nedeniyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effectiveness of right upper quadrant ultrasonography (POCUS) in patients presenting to the emergency department with complaints of abdominal pain, right upper quadrant pain, epigastric pain, or jaundice. Additionally, it seeks to assess the experience of emergency medicine resident physicians in utilizing ultrasonography. The study aims to determine the relationship between ultrasonographic findings and clinical data and their impact on the patients' treatment process. Materials and Methods: This prospective study was conducted between May 1, 2024, and February 1, 2025, on patients who presented to the emergency department and underwent right upper quadrant ultrasonography. Ultrasonographic examinations were performed by an experienced emergency medicine resident, and the findings were recorded. Subsequently, a supervising physician conducted a repeat ultrasonographic assessment, and the findings were independently documented. The participating resident had undergone comprehensive theoretical and practical training in ultrasonography. Both ultrasound examinations were performed using the same device and probe. The sample size was determined using G-Power software and set at 140 patients. Inclusion and exclusion criteria were established to ensure the selection of appropriate patients. Results: A total of 140 patients were evaluated, of whom 64.3% were female and 35.7% were male, with a mean age of 56.66±17.87 years. The most common presenting complaint was abdominal pain (67.1%). The most frequent indications for ultrasonography were right upper quadrant pain/Murphy's sign (44.3%), elevated liver enzymes (34.3%), and elevated pancreatic enzymes (21.4%).