İntrakranial kanama geçiren yenidoğanlarda ventriküler dilatasyon ile prematür retinopatisi gelişimi arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible relationship between ventricular dilatation and the development of retinopathy of prematurity in newborns with intracranial hemorrhage
- Tez No: 939173
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YURTTUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Dünyadaki prematüre doğum oranları son yıllarda önemli ölçüde artmaktadır ve prematüre retinopatisi ve intraventriküler kanama prematüre yenidoğanlarda sıklıkla görülen ve ciddi sonuçları olan sorunlardır. Bu araştırmada, intrakranial kanama geçiren 34 hafta ve altı yenidoğanlarda ventriküler dilatasyon ile prematüre retinopatisi gelişimi arasındaki ilişki ve ayrıca ventriküler dilatasyon ile prematüre retinopatisi şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Araştırma yarı deneysel bir araştırma deseni kullanılarak retrospektif olarak gerçekleştirildi. Araştırmada 2016-2024 yılları arasında Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Yenidoğan Kliniğine başvuran intrakranial kanama geçiren ve buna bağlı ventriküler dilatasyonu olan 34 hafta ve altı deney grubu 70 yenidoğandan ve ayrıca benzer demografik ve klinik özelliklere sahip olan ancak intrakranial kanama geçirmeyen 34 hafta ve altı 70 kontrol grubu yenidoğandan veriler toplandı. Araştırma verisi olarak cinsiyet, doğum haftası, doğum kilosu, ventilasyon tedavisi gün sayısı, papilleklas, ROP gelişim durumu ve ROP şiddeti verileri toplandı. Bulgular: Deney grubunun doğum haftası ortalaması (27,5±2,6) ile kontrol grubununki (28,4±2,5) arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Deney grubunun doğum kilosu ortalaması (1075,9±343,2gr) ile kontrol grubununki (1046,5±275,4gr) arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Deney grubunun ventilatör gün sayısı ortalaması (8,97±7,50) ile kontrol grubununki (6,64±9,36) arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Deney (%52,9 ve %47,1) ve kontrol grubunun (%50,0 ve %50,0) cinsiyet dağılımı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Premature birth rates in the world have been increasing significantly in recent years, and premature retinopathy and intraventricular hemorrhage are frequently seen in premature newborns and have serious consequences. This study aimed to investigate the relationship between ventricular dilatation and the development of retinopathy of prematurity in neonates with intracranial hemorrhage at 34 weeks and below, as well as the relationship between ventricular dilatation and the severity of retinopathy of prematurity. Material and method: The study was conducted retrospectively using a quasi-experimental research design. In the study, data were collected from 70 newborns aged 34 weeks and younger who had intracranial hemorrhage and ventricular dilatation due to intracranial hemorrhage and who applied to the Neonatal Clinic of Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital between 2016 and 2024, and also from 70 control newborns aged 34 weeks and younger who had similar demographic and clinical characteristics but did not have intracranial hemorrhage. Gender, birth week, birth weight, number of ventilation treatment days, papilleclasis, ROP development status and ROP severity data were collected as research data. Findings: No significant difference was found between the mean birth week of the experimental group (27.5±2.6) and the control group (28.4±2.5) (p>0.05). No significant difference was found between the mean birth weight of the experimental group (1075.9±343.2g) and the control group (1046.5±275.4g) (p>0.05). No significant difference was found between the mean number of ventilator days of the experimental group (8.97±7.50) and the control group (6.64±9.36) (p>0.05). No significant difference was found between the gender distribution of the experimental (52.9% and 47.1%) and the control group (50.0% and 50.0%).