Coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin şehrin markalaşmasına etkisi: Gaziantep örneği
The effect of geographicaly marked gastronomy products on the branding of the city: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 939190
  2. Yazar: FATİH BERZAN KASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Coğrafi işaretler, belirli bir bölge, alan veya ülke ile özdeşleşmiş ve bu kökene ait belirgin nitelikleri taşıyan ürünleri tanımlayan ad veya işaretlerdir. Günümüzde şehir ve ülke markalaşmasında coğrafi işaretli gastronomi ürünleri büyük bir etken konumundadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Gaziantep şehri dışında yaşayan şehri ziyaret etmiş veya ziyaret etmeyi düşünen bireylerin bakış açısından Gaziantep'in coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin Gaziantep şehrinin markalaşmasına ne derecede etkili olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın verileri, şehir ve şehrin gastronomi ile ilgili fikir sahibi olan 18 yaş üstü bireylere Google Form ve diğer çevrimiçi platformlar aracılığıyla ulaştırılarak toplanmıştır. 393 adet geçerli anket formu değerlendirmeye tabi tutulmuştur. SPSS paket programı aracılığıyla verilere ilişkin betimsel istatistikler elde edilmiş ve raporlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla frekans ve yüzdesel frekans tabloları ve şekilleri oluşturulmuştur. Katılımcılar arasında belirlenen gruplarla ilgili istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığına yönelik sonuçlara ulaşmak için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılıp yorumlanmıştır. Araştırma bulguları coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin Gaziantep şehrinin markalaşmasına etkisinin yüksek olduğunu (x=4,01) ortaya koymaktadır. Coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin Gaziantep şehrinin ekonomisini kalkındırdığının ortalaması (x=4,12) yüksek olduğu görülmektedir. Diğer önemli bir bulgu katılımcılardan yüksek lisans eğitimi alanların, ilkokul eğitimi almış katılımcılara göre ve şehri en az bir defa ziyaret edenlerin, hiç ziyaret etmeyenlere oranla Gaziantep'in coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin Gaziantep şehrinin markalaşmasına etkisine ilişkin tutumlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographical indications are names or signs that are identified with a particular region, area or country and identify products that carry the distinctive qualities of this origin. Today, gastronomy products with geographical indications are a major factor in city and country branding. The aim of this research is to reveal to what extent Gaziantep's gastronomy products with geographical indication are effective on the branding of Gaziantep city from the perspective of individuals living outside Gaziantep city in Turkey who have visited or are planning to visit the city. The data of the research were collected by reaching individuals over the age of 18 who have an opinion about the city and its gastronomy through Google Form and other online platforms. 393 valid questionnaire forms were evaluated. Descriptive statistics related to the data were obtained and reported through SPSS package programme. In order to evaluate the data obtained as a result of the research, frequency and percentage frequency tables and figures were created. T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed and interpreted in order to reach the results of whether there is a statistically significant difference between the participants regarding the groups determined. The research findings reveal that the effect of geographically marked gastronomy products on the branding of Gaziantep city is high (x=4,01). It is seen that the average (x=4,12) that geographically marked gastronomy products develop the economy of Gaziantep city is high. Another important finding is that the attitudes of the participants with master's degree education are higher than the participants with primary school education and those who have visited the city at least once have higher attitudes towards the effect of Gaziantep's geographically marked gastronomy products on the branding of Gaziantep city compared to those who have never visited the city.