Katip Hazara'nın 'Afganistan Soyağacı' adlı eserine göre Afganistan'da sosyal hayat ve demografik yapı
Social life and demographic structure in Afghanistan according to Katip Hazara's work 'Afghanistan Genealogy'
- Tez No: 939189
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ, DOÇ. DR. AYŞE ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; Faiz Muhammed Katip Hazara'nın Nizhad Namay Afganistan veya Afganistan Soyağacı adındakı 48 sayfalık çevirisi yapılmış olan eserde Afganistan halkının dili, örfü, adeti, inancı mezhebi, ekonomisi ve yaşadığı bölgeleri ele alınmıştır. 1880-1901 yılları arasında Afganistan'da yaşanan siyasi, sosyal ve kültürel dönüşümleri, özellikle de Emir Abdul Rahman Han döneminde yaşanan, düzenlemeler, değişimler, baskılar, iç karışıklıklar, katliamlar, isyanlar ve göçleri incelenmiştir. 1880-1901 yılları arasında Abdul Rahman Han dönemindeki Afganistan'da yaşanan politik, siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal değişimler ele alınmıştır. 1880'de İngilizler tarafından iktidara getirilen Abdul Rahman Han ülkeyi merkezi bir devlet yapısına kavuşturmak adına otoriter bir yönetim uygulamıştır. Bu durum, siyasi muhaliflerin ve halkın genelinin çeşitli hak ihlalleriyle karşılaşmasına neden olmuş, özellikle casusluk, keyfi tutuklama ve idam gibi uygulamalar sıkça görülmüştür. 19. yüzyılın sonlarında Emir Abdul Rahman Han döneminde, Hazara halkına karşı gerçekleştirilen sistematik katliamlar, Afganistan tarihindeki en karanlık sayfalardan biri olarak kabul edilir. Hazara halkının çoğu öldürülüp dış göçe zorlanmış ve böylece Hazara göçleri yaşanmıştır. En sonunda başlattığı katliamlar ve ağır vergi uygulamalarıyla Hazaraları dışa göç etmeye zorlamıştır. Hazaralar mecbur günümüz Pakistan'ın Kuvayta ve İran'ın Meşhed bölgesine zorunlu göç etmek zorunda kalmışlardır. Ardından Peştunların iç göçü Hazaracat bölgesine ve Afganistan'ın kuzey bölgesine yapılmıştır. Afganistan toplumunu Peştunlaştırma amacında olduğu görülen Han, 1880'lerin sonu ve 1890'ların başında binlerce Peştun ailesini kuzeye (Afgan Türkistan'a) göç etmeye zorlamış ve güneyde göçebe olan Peştunları ve Galzayi kabilesini kuzeye yerleştirme amacı ile hareket etmiştir. Çalışmada, Farsça ve İngilizce yazılmış birincil ve ikincil kaynaklar analiz edilerek, bu dönemlerin siyasi, sosyal ve kültürel dinamikleri Hazara göçleri ve diğer ırkların göçü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines a 48-page translated work by Faiz Muhammad Katib Hazara titled Nizhad Namay Afghanistan or The Genealogy of Afghanistan, which explores the languages, customs, traditions, beliefs, sects, economy, and regions inhabited by the people of Afghanistan. It focuses on the political, social, and cultural transformations that occurred in Afghanistan between 1880 and 1901, with particular attention to the reign of Emir Abdul Rahman Khan, further analyzing the reforms, changes, pressures, internal conflicts, massacres, rebellions, and migrations during this period. Abdul Rahman Khan, who was brought to power by the British in 1880, implemented an authoritarian rule aimed at creating a centralized state structure in Afghanistan. This approach resulted in widespread violations of rights, including the frequent use of espionage, arbitrary arrests, and executions. One of the darkest chapters in Afghanistan's history occurred under Abdul Rahman Khan's reign: the systematic massacres of the Hazara people. Many Hazaras were killed or forced into exile, leading to large-scale Hazara migrations. Abdul Rahman Khan's goal was to eliminate Hazara power and take control of their territories. Through massacres and heavy taxation, he compelled the Hazaras to migrate, with most being forced to relocate to regions such as Quetta in present-day Pakistan and Mashhad in Iran. Following this, internal Pashtun migrations were also carried out into the Hazarajat region and the northern areas of Afghanistan. Abdur Rahman Khan, who appeared to have a goal of Pashtunization in Afghan society, forced thousands of Pashtun families to migrate to northern (to Afghan Turkistan) in the late 1880s and early 1890s. He also sought to relocate nomadic Pashtuns and the Ghilzai tribe from the south to the north. This study aims to reveal the political, social, and cultural dynamics of this period, including the Hazara migrations and the migrations of other ethnic groups, through a detailed analysis of primary and secondary sources written in Persian and English.