Barak Aşireti ve iskânı meselesi
Barak Tribes and the issue of their settlement
  1. Tez No: 939200
  2. Yazar: SEVGİ SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uzun yıllar göçebe hayat yaşamış olan Baraklar, Orta Asya'dan İran'ın Horasan bölgesine, buradan da Anadolu'ya göç etmiş bir Türkmen boyudur. Baraklar tarih boyunca göç ve iskân etmek zorunda kalmıştır. Barak Aşireti, Osmanlı Devleti'nin 17. yüzyılın sonlarına doğru almış olduğu kararla birçok aşiretle birlikte Rakka Eyaleti'nin Belih Nehri boyuna iskân ettirildiler. 1734 yılında ise Fırat Nehri Sinor bölgesine yerleştirilmeleri kararlaştırıldı. Bu sebeple, Barak Aşireti'nin bir kısmı bu bölgeye yerleşti. Bir türlü iskân mahallini benimseyemeyen Barak Aşireti buradan Anadolu'nun çeşitli bölgelerine firar etti. Gittikleri yerlerde çeşitli hadiseler yaşadı. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin Barakları iskân ettirmek istemesinin nedenleri ve iskân mahalli olarak Rakka Eyaleti'ni seçmesindeki sebeplerin neler olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Bu bağlamda Osmanlı Devleti'nin konar-göçer aşiretlere uyguladığı iskân politikası ve iskânın gerekçeleri, iskân bölgesi olan Rakka Eyaleti, Barakların iskân ettirilmeleri, iskân ettirilme amaçları, iskân mahallinden firar etmeleri, firar etme sebepleri ve gittikleri yerlerde yaşadıkları hadiseler incelenmiştir. Bunun için Osmanlı dönemi arşiv belgelerinden, tezlerden ve çeşitli yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmada mevzubahis konular; aşiret, yörük, Türkmen, konar-göçerlik, Barak gibi kavramlar anlatılarak, Barak Aşireti'nin menşei ve obaları, konar-göçerlikleri, vergi yükümlükleri, sosyal yapıları ve gündelik hayata dair gelenekleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Baraks, who lived a nomadic life for many years, are a Turkmen tribe that migrated from Central Asia to the Khorasan region of Iran and from there to Anatolia. The Baraks have been forced to migrate and settle throughout history. The Barak Tribe was settled along the Belih River in the Rakka Province along with many other tribes by the decision taken by the Ottoman Empire towards the end of the 17th century. In 1734, it was decided that they would be settled in the Sinor region of the Euphrates River. For this reason, some of the Barak Tribe settled in this region. Unable to accept the settlement area, the Barak Tribe fled from here to various regions of Anatolia. Various incidents occurred in the places they went. This study sought to answer the question of the reasons why the Ottoman Empire wanted to settle the Baraks and the reasons for choosing the Rakka Province as the settlement area. In this context, the settlement policy applied by the Ottoman Empire to the nomadic tribes and the reasons for the settlement, the Rakka Province as the settlement area, the settlement of the Baraks, the purposes of their settlement, their escape from the settlement area, the reasons for their escape and the incidents they experienced in the places they went were examined. For this purpose, Ottoman period archive documents, theses and various written sources were used. The subjects in question in the study; concepts such as tribe, Yoruk, Turkmen, nomadism, Barak were explained and the origin of the Barak Tribe and their nomadism, tax liabilities, social structures and traditions related to daily life were discussed.