The interplay of old and new social movements in Chile: Continuities and transformations from the Pinochet era tothe present
Şili'de eski ve yeni toplumsal hareketlerin etkileşimi:Pinochet döneminden günümüze süreklilikler vedönüşümler
  1. Tez No: 939207
  2. Yazar: LADİN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
20. yüzyılın üçüncü çeyreğinden itibaren dünya, çalkantılı bir politik ve ekonomik atmosfer yaşamaya başladı. Bu kaotik koşullar, özellikle tepkilerin ilk olarak ortaya çıktığı toplumlarda keskin bir şekilde yankı buldu. Bu sebeple kısa bir süre içinde, artan toplumsal hareketler, incelenmesi gereken çarpıcı olgulara dönüşmüştü. Bu gelişmeler, toplumsal hareketler tartışmasına çeşitli katmanlar ekledi; bunlardan biri de Eski Toplumsal Hareketler ile Yeni Toplumsal Hareketler arasındaki ilişkidir. Literatürde, Eski ile Yeni Toplumsal Hareketler arasındaki ilişkinin bir kopuş mu yoksa bir devamlılık mı temsil ettiği konusunda net bir fikir birliğine varılamamıştır. Bununla birlikte, her iki teori de bazı toplumsal hareketleri açıklamada yetersiz kalmıştır. Bu noktada Şili, ekonomik ve politik örüntülerin tarihsel süreçteki gelişimi ve bunların toplumsal hareketlere yansıması açısından nevi şahsına münhasır bir örnek oluşturmaktadır. Bu tez, Şili'deki toplumsal hareketlerin dönüşümünü, Eski ve Yeni Toplumsal Hareketler arasındaki devamlılık merceğinden incelemeyi amaçlamakta ve bu iki hareket tipi arasındaki geleneksel ikili karşıtlığı sorgulamaktadır. 2011 Şili Kışı ve 2019 Sosyal Kalkışma gibi iki kritik döneme vii odaklanarak, çağdaş toplumsal mobilizasyonların, Pinochet rejiminin tarihsel mirası ve onun neoliberal dönüşüm girişimlerinin etkisiyle nasıl tetiklendiğini ve bu süreçlerin hareketlerin evriminde nasıl bir devamlılık oluşturduğunu araştırmaktadır. Marksist bir teorik çerçeveye dayanan ve yorumlayıcı bir metodoloji ile yönlendirilen bu çalışma, yapısal eşitsizliklerin, ideolojik yeniden üretimin ve Pinochet rejiminin mirasının kolektif eylemleri nasıl şekillendirmeye devam ettiğini diskur analizi yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning with the third quarter of the 20th century, the world experienced a tumultuous political and economic atmosphere. These chaotic circumstances echoed sharply across societies, especially in areas where responses tend to emerge first. In a short period, increasing levels of social movements transformed riveting phenomena that were necessary to scrutinize. These developments constituted layers of the discussion about social movements; one of them was between Old Social Movements (OSMs) and New Social Movements (NSMs). The debates in the literature have not reached a clear consensus on whether the relationship between OSM and NSM represents a rupture or a form of continuity. Nevertheless, both theories were insufficient when trying to elucidate some social movements. At this point, Chile becomes a sui-generis example regarding the historical process of economic and political patterns and their reflection on social movements. This thesis aims to explore the transformation of Chilean social movements through the lens of continuity between Old Social Movements (OSMs) and New Social Movements (NSMs), challenging the conventional dichotomy that separates them. By focusing on two pivotal episodes—the 2011 Chilean Winter and the 2019 Estallido Social, it examines how contemporary mobilizations were triggered from the historical v legacies of Pinochet's regime and his neoliberal transformation effort, which evolved social movements in Chile and constituted the continuation. Grounded in a Marxist theoretical framework and guided by an interpretive methodology, this study engages in discourse analysis to investigate how structural inequalities, ideological reproduction, and the legacy of the Pinochet regime continue to shape collective action.