İlkokulda fen bilimleri öğretiminde çocuklar için felsefe temelli etkinliklerin öğrencilerin karar verme ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The impact of philosophy-based activities for children in elementary science education on students' decision-making and critical thinking skills
  1. Tez No: 939218
  2. Yazar: TUĞBA GÜLCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, çocuklar için felsefe uygulamasıyla hazırlanan etkinliklerin ve bu etkinliklerle zenginleştirilmiş fen bilimleri dersinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin“Aydınlatma ve Ses Teknolojileri”ünitesindeki eleştirel düşünme ve karar verme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak Nemli (2018) tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencileri için Marmara Karar Verme Beceri Algısı Ölçeği”ve Daşdelen (2021) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Felsefe Eleştirel Düşünme Testi (ÇİFED)”kullanılmıştır. Araştırmanın odak noktası çocuklar için felsefe uygulamalarının bu değişkenler üzerinde etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden kontrol gruplu ön test-son test yarı-deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan iki farklı şubedeki toplam 80, dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubeler bir deney ve bir kontrol grubu olarak belirlenmiştir ve grupların her birinde 40 öğrenci bulunmaktadır. Bu çalışmada, deney grubu öğrencilerine çocuklar için felsefe uygulamalarıyla desteklenmiş fen bilimleri dersi sunulmuştur. Kontrol grubunda ise mevcut fen bilimleri dersi öğretim programı uygulanmıştır. Çalışmanın ölçekleri deneysel uygulama öncesi ön-test ve deneysel uygulama sonrası son-test olarak uygulanmış ve veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde, t testi ve gruplar arasındaki karşılaştırmaları yapabilmek amacıyla çok değişkenli varyans analizi (Multivariate analysis of variance, MANOVA) yapılmıştır. Eleştirel düşünme becerileri ve karar verme becerileri son-test sonuçları incelendiğinde, çocuklar için felsefe etkinliklerinin öğrencilerin eleştirel düşünme ve karar verme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of activities prepared using philosophy for children applications and science lessons enriched with these activities on the critical thinking and decision-making skills of fourth-grade elementary school students in the“Lighting and Sound Technologies”unit. For this purpose, the“Marmara Decision-Making Skills Perception Scale for Primary School Students,”developed by Nemli (2018), and the“Critical Thinking Test for Children”(ÇİFED), developed by Daşdelen (2021), were used as data collection tools. The focus of the research was to determine whether philosophy for children applications had an effect on these variables. The study was conducted using a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 80 fourth-grade students from two different classes in a public school in the central district of Konya. The classes were divided into an experimental group and a control group, each containing 40 students. In this study, the experimental group was taught science lessons enriched with philosophy for children activities, while the control group followed the current science curriculum. The scales were administered as pre-tests before the experimental intervention and as post-tests afterward to collect data. The data were analyzed using t-tests and multivariate analysis of variance (MANOVA) to compare the groups.When the post-test results for critical thinking and decision-making skills were examined, it was found that philosophy for children activities had a positive effect on students' critical thinking and decision-making skills