Almanya'dan Türkiye'ye kadınların geri dönüş göçü: Nitel bir araştırma
Women's return migration from Germany to Turkey: A qualitative study
- Tez No: 939217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Almanya'dan Türkiye'ye geri dönüş yapan kadınların göçünün incelendiği bu tezde, dış göç dinamikleri ve uluslararası göçlerdeki yeni tartışmalar göz önünde bulundurulmuştur. Göç politikalarının geri dönüş göçüne etkisi olduğu öne sürülerek, Almanya göç politikası hem bu bağlamda hem de kadınlara yönelik göç politikaları bağlamında analiz edilmiştir. Göçte toplumsal cinsiyet yaklaşımı göçün feminizasyonu ile birlikte geri dönüş göçü analizine dahil edilmiştir. Yapılan alan çalışmasının bulgularıyla ileri sürülen görüşlerin örtüştüğü ortaya konmuştur. Geri dönüş göçü özelinde, kadınları odağa alarak bir tez çalışması yürütülerek katkı sağlanması amaçlanmıştır. Alan çalışmasının örneklemi, literatürde genel anlamda çok az çalışmanın odağı olan, kendi kararları ile bağımsız ve gerçekleşmiş geri dönüş göçü deneyimine sahip kadınlardan seçilmiştir. Sadece kadınlara odağa alan çalışmalarda değil, toplumsal cinsiyete dayalı güç ilişkileri analizini göç araştırmalarının geneline dahil edilmesini öneren görüş teze dahil edilmiştir. Başka ülkelere göçmen gidenler, günümüzün ulaşım ve teknoloji koşullarında artık ulus devlet sınırlarını aşan bağlar kurmaktadırlar. Göçmenler, ulusötesi alanlar yaratarak, ulusötesi göçmenler haline gelmektedirler. Almanya'da yaşayan Türkiyeli göçmenleri de bu tanımlamayla değerlendirmek gerekir. Almanya'da ulusötesi göçmenlerin, toplumsal ve siyasal alana katılımın önünde, göçmenlerin dönüşümünün gerisinden gelen, kısıtlayıcı göç politikalarının ve bağlı yasal düzenlemelerin engeller oluşturduğu ileri sürülmüştür. Bu durumun da geri dönüş göçü arzusunu ve gerçekleştirlmesini tetikleyen önemli etmenlerden biri olduğu alan çalışmasıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which examines the return migration of women from Germany to Turkey, the dynamics of international migration and recent debates in the field have been taken into consideration. It is argued that migration policies have an impact on return migration, and Germany's migration policy has been analyzed in this context and with regard to policies targeting women. The gender approach in migration is incorporated into the analysis of return migration along with the feminization of migration. This study aims to contribute to the field by focusing specifically on women within the context of return migration. The sample for the fieldwork was selected from women who are generally underrepresented in the literature, those who migrated independently, made their own decisions, and had return migration experiences. The thesis also incorporates the perspective that gender-based power relations should not only be addressed in studies focusing exclusively on women, but should be integrated into migration research more broadly. In today's world, migrants establish transnational ties that go beyond the borders of nation-states due to advances in transportation and technology. Through creating transnational spaces, migrants become transnational migrants. Turkish migrants living in Germany should also be understood within this framework. It is argued that in Germany, restrictive migration policies and related legal regulations—lagging behind the transformation of migrants—pose barriers to the social and political participation of transnational migrants. The fieldwork supports the claim that this situation is one of the key factors triggering both the desire for and the realization of return migration.