Türkiye'de yapılmış 'Suriyeli' konulu lisansüstü tezlerin bibliyometrik ve içerik analizi (2011 – 2024)
Bibliometric and content analysis of postgraduate theses on 'Syrians' in Turkey (2011 – 2024)
  1. Tez No: 939219
  2. Yazar: İSKENDER CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU AKTÜRK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, göç kavramının tarihsel ve sosyolojik önemini vurgulayarak Cumhuriyet tarihi boyunca toplam aldığı göçten daha fazlasını temsil eden 2011 yılı Suriye'den yönelen kitlesel göç deneyimini ele almaktadır. Göç, insanın mekân değişikliğiyle birlikte ortaya çıkan belirsizlikler ve karmaşıklıklar nedeniyle sosyal bilimler için kritik bir konudur.“Göçler Çağı”kavramı, özellikle 20. yüzyıldaki göç hareketlerinin önemine dikkat çekmekte; Türkiye jeopolitiği nedeniyle savaşlar ve çatışmaların göçü tetiklediği, ayrıca zamanla iklim değişikliği gibi faktörlerin de eklenmesiyle uzun bir süre daha süreceği öngörülmektedir. Anadolu coğrafyası da tarihsel olarak göç aldığı gerçeği ve gelecekte alacağı öngörüsü, göç çalışmalarının gerekli olduğu kadar zorunlu olduğunu göstermektedir. 2011 yılında başlayan Suriye göçü kitlesel ve zorunlu bir göçtür. Kitleseldir çünkü ani ve çok sayıda insan hareketidir. Zorunlu göçtür çünkü Suriyeliler baas rejimi altında her türlü ayrımcılık, tehdit ve şiddete maruz kalmış ve bu durum 2011 yılında silahlı çatışmaya dönmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'nin yaşadığı bu kitlesel, zorunlu göçe yönelik tecrübesinin ve toplumsal etkilerinin incelenmesi gerektiği savunulmaktadır. Çalışmanın“'Suriyeli' konusu lisansüstü tezlerle yeterince ve kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.”hipotezi, bibliyotektik analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Araştırma karma yöntemle yürütülmüş olup; lisansüstü tezler, belirlenmiş parametrelerle nicel olarak ölçülmüş, nitel olarak ta betimlemeleri yapılmıştır. Türkiye'de yapılmış“Suriyeli”konulu lisansüstü tezler; çalışma hipotezi gereği“yeterince”çalışılmadığı ve“kapsamlı”kavramını tam olarak karşılamadığı tespit edilmiştir.“Göç okuryazarlığı”kavramı bağlamında; göç olgusuna ilgi ve merakın oluşturulması, göç ve kavramlarına hâkim olma gibi bilinç ve farkındalığın arttırılması konuları önerilmiştir. Bu önerilerin hayata geçirilmesinde; kamu kurum ve kuruluşlarına, yükseköğretim kurumlarına, göç araştırma merkezlerine ve göç konulu çalışmalarda bulunan bilim insanlarına öncelikli görevler düşmektedir. Anahtar Kelimeler : Suriyeli, Göç, Geçici Koruma, Bibliyometrik, Lisansüstü Tez
Özet (Çeviri)
Emphasizing the historical and sociological importance of the concept of migration, this study examines the mass migration experience from Syria in 2011, which represents more than the total migration received throughout the history of the Republic. Migration is a critical topic for social sciences due to the uncertainties and complexities that arise with the change of human space. The concept of the“Age of Migrations”highlights the importance of migration movements, especially in the 20th century. It is predicted that wars and conflicts, triggered by Turkey's geopolitical position, will continue to lead to migration, and this trend will persist over time with the addition of factors such as climate change. The fact that Anatolian geography has historically received migration and the prediction that it will continue to receive migration in the future demonstrates that migration studies are both necessary and compulsory. The Syrian migration that began in 2011 is a mass and forced migration. It is mass because it is a sudden and large-scale movement of people. It is forced migration because Syrians were subjected to all kinds of discrimination, threats, and violence under the Ba'ath regime, which escalated into an armed conflict in 2011. This study argues that Turkey's experience with this mass, forced migration and its social effects should be analyzed. The hypothesis of the study, that the“Syrian issue has been sufficiently and comprehensively examined in postgraduate theses,”is addressed through bibliometric analysis. The research was conducted using a mixed-method approach; postgraduate theses were quantitatively measured with defined parameters, and qualitative descriptions were provided. Postgraduate theses on the topic of“Syrians”in Turkey were found to have not been“sufficiently”studied and did not fully meet the concept of“comprehensiveness,”as per the study hypothesis. In the content of“migration literacy,”it is suggested that issues such as fostering interest and curiosity about migration, raising awareness about migration, and mastering migration concepts should be prioritized. The primary responsibility for implementing these suggestions lies with public institutions and organizations, higher education institutions, migration research centers, and scientists working in the field of migration. Key Words : Syrian, Migration, Temporary Protection, Bibliometrics, Postgraduate theses