Acil servis kritik bakım biriminde takip edilip dış merkezdeki yoğun bakımlara sevk olan hastalarda OASIS, SCS, MEDS ve CCI ile mortalitelerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mortality using OASIS, SCS, MEDS, and CCI in patients monitored in the emergency department critical care unit and referred to external intensive care units
- Tez No: 939240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SONGÜR KODİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil serviste takip edilen ve yoğun bakıma yatırılan kritik hastalarda kullanılan mevcut mortalite skorlarının etkinliğini değerlendirmek ve bu skorların kısa ve orta vadeli (1, 3, 7, 30 gün) zamanlarda mortaliteyi öngörmedeki performanslarını karşılaştırmaktır. Ayrıca, bu popülasyona özgü olarak geliştirilebilecek yeni skorlama modellerinin performanslarını inceleyerek, mevcut skorlama sistemlerine kıyasla potansiyel katkılarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli çalışmada, 2018-2023 yılları arasında acil servisten yoğun bakıma yatırılan kritik hastaların mortalite skorları olan Oxford Akut Hastalık Şiddeti Skoru (OASIS), Basit Klinik Skor (SCS), Acil Serviste Sepsiste Mortalite (MEDS) ve Charlson Komorbidite İndeksi (CCI)'nin kısa ve orta vadeli mortaliteyi öngörme performansları ROC analizi ile değerlendirildi. Sensitivite ve spesifite analizleri yapılarak bu skorların söz konusu popülasyona uygunluğu incelendi ve anlamlı parametreler üzerinden yeni bir skorlama modeli geliştirme potansiyeli değerlendirildi. Bulgular: OASIS, SCS, MEDS ve CCI skorları, 3, 7 ve 30.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effectiveness of existing mortality scores used for critically ill patients admitted to the intensive care unit from the emergency department and to compare their performance in predicting short- and mid-term mortality (1, 3, 7, 30 days). Additionally, it aimed to assess the potential contributions of new scoring models tailored to the specific characteristics of the local population compared to existing scoring systems. Materials and Methods: In this retrospective, single-center study, the short- and mid-term mortality prediction performance of the Oxford Acute Severity of Illness Score (OASIS), Simple Clinical Score (SCS), Mortality in Emergency Department Sepsis (MEDS), and Charlson Comorbidity Index (CCI) were evaluated using ROC curve analysis in critically ill patients admitted to the intensive care unit from the emergency department between 2018-2023. Sensitivity and specificity analyses were conducted to investigate the suitability of these scores for the local population, and the potential for developing new scoring models based on significant parameters was explored.