Necati Öner'in mantık anlayışı
Necati Öner's understanding of logic
  1. Tez No: 939241
  2. Yazar: ŞENOL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Prof. Dr. Necati Öner, tüm kariyerini mantık ve felsefe araştırmalarına adamış, bu alanlarda önemli eserler vererek, Türk felsefesi ve mantık literatürüne derinlemesine katkılarda bulunmuştur. Özellikle mantık felsefesi üzerine geliştirdiği görüşler, sadece Türk düşünce dünyasında değil, uluslararası düzeyde de dikkate değer olmuştur. Bu araştırmanın amacı, Necati Öner‟in felsefi düşüncesinde mantık kavramının konumunu ve bu alandaki katkılarını daha ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Araştırmada, Öner‟in mantık alanına ilişkin geliştirdiği kavramlar, sistematik ve felsefi bakış açıları ele alınmış, ilgili literatürdeki daha önce yapılmış çalışmalarla karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Öner‟in eserlerinde, klasik mantıkla ilgili geleneksel yaklaşımlar ve modern dönemde mantık anlayışındaki evrimsel süreçler arasındaki ilişki net bir biçimde ortaya konmuştur. Literatür taraması neticesinde, Necati Öner‟in Türk mantık felsefesi ve mantık tarihine katkılarının, sadece bu disiplinlerin gelişimine değil, felsefi düşüncenin evrimine de yön verdiği sonucuna varılmıştır. Öner, mantık ilmini ve felsefeyi öğretirken sade ve akıcı bir dil kullanmayı tercih etmiş, bu sayede karmaşık teorik meseleleri anlaşılır ve akılda kalıcı bir biçimde sunmuştur. Bu yöntem hem akademik çevrelerde hem de felsefe öğrencileri arasında geniş bir etki yaratmıştır. Araştırma, Necati Öner‟in felsefi görüşlerinin, mantık felsefesi ve Türk düşünce geleneği açısından ne kadar önemli olduğunu ve bu görüşlerin gelecek nesillere nasıl yol gösterici bir nitelik taşıdığını vurgulamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Türkiye‟de mantık felsefesi üzerine yapılmış araştırmaların sınırlı sayıda olmasının yanı sıra, ilerleyen yıllarda bu alanda yapılacak daha kapsamlı çalışmalar için bir örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır. Necati Öner‟in mantık üzerine ortaya koyduğu eserler ve bu eserlerin felsefi anlamda taşıdığı derinlik, bir sonraki dönemin akademik çalışmaları için sağlam bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Necati Öner dedicated his entire career to research in logic and philosophy, making significant contributions to the Turkish philosophy and logic literature through his important works. His views on the philosophy of logic have not only been noteworthy in the Turkish intellectual world but also at an international level. The aim of this study is to examine in detail the position of the concept of logic in Necati Öner‟s philosophical thought and his contributions to this field. In the research, the concepts developed by Öner in the field of logic, as well as his systematic and philosophical perspectives, are discussed, and a comparative analysis is conducted with previous studies in the relevant literature. In his works, the relationship between traditional approaches to classical logic and the evolutionary processes of logic understanding in the modern era is clearly outlined. As a result of the literature review, it has been concluded that Necati Öner‟s contributions to Turkish logic philosophy and the history of logic have guided the development of not only these disciplines but also the evolution of philosophical thought. Öner preferred to use a simple and fluid language while teaching logic and philosophy, making complex theoretical issues more understandable and memorable. This approach has had a wide-reaching influence both within academic circles and among philosophy students. This study emphasizes how important Necati Öner‟s philosophical views are within the context of the philosophy of logic and the Turkish intellectual tradition, and how these views serve as a guiding light for future generations. Furthermore, this study is significant not only because research on the philosophy of logic in Turkey is limited but also because it aims to serve as an example for more comprehensive studies to be conducted in this field in the future. The works Necati Öner has produced on logic, along with the philosophical depth they carry, provide a solid foundation for the academic studies of the next generation.