Grammatikvermittlung im modernen fremdsprachenunterricht
Modern yabancı dil dersinde dilbilgisinin öğretimi
  1. Tez No: 939245
  2. Yazar: MUHAMMED KAĞAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP RAGIP BAŞBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yabancı diller tarihi boyunca dilbilgisine farklı anlamlar yüklenmiştir. Bazen arka plana atılmış, bazen de yabancı dil öğretiminde mutlak öncelik verilmiştir. Özellikle dil kuramları ve öğretim ve öğrenme yöntemleri dilbilgisinin önemine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu yüksek lisans tezi bu nedenle A2 seviyesindeki yabancı dil (Almanca) ders kitapları“Themen aktuell 2”ve“Das Leben”a daha yakından bakmayı ve dilbilgisinin nasıl ve hangi yoğunlukta öğretildiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca modern yaklaşımların yabancı dil dersinde dil bilgisi öğretimi ile ilgili olarak ne ölçüde dikkate alındığı tespit edilecektir. Ders kitaplarını inceleyebilmek adına“Stockholm Kriter Kataloğu”ve“Hoffmann' ın yabancı dil Almanca alanındaki ders kitaplarının değerlendirilmesine yönelik ölçütleri”adlı çalışmaları kullanılmıştır. Bu kataloglardan hareketle dilbilgisi bakış açısı altında özgün bir değerlendirme kataloğu oluşturulmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde ders kitapları nitel yöntemle incelenecek olup yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda aşağıdaki sorular yöneltilecektir: 1- Diğer yardımcı beceriler (okuma, dinleme, yazma, konuşma) göz önünde bulundurulduğunda dil bilgisinin bunlara kıyasla ders kitabındaki önemi nedir? 2- Ders kitaplarında dil kuramları ve metotları dikkate alınmış mıdır? 3- Ders kitapları dil bilgisine yönelik hangi ilerleme (progression) türlerini takip etmiştir? 4- Metinler dil bilgisi öğretimi üzerine mi tasarlanmıştır?“Das Leben”ders kitabı, hedef yapıların metin çalışmasına dâhil edilmesiyle önemli ölçüde iletişimsel eylem becerilerini ön plana çıkarmıştır ve tümevarım öğrenme yöntemini tercih etmiştir,“Themen aktuell 2”ders kitabı ise tekrarlayıcı alıştırmalar yoluyla dilbilgisinin önemini ve dolayısıyla tümdengelim yöntemini vurgulamaktadır. Her iki ders kitabında da modern dil kuramlarının dikkate alınmamasından dolayı ileriye dönük yabancı dil dersinin daha etkili bir biçimde yapılandırılabilmesi adına öneriler bölümünde karşılaştırmalı ve bilişsel dilbilgisinin olası kullanım imkânlarına dair atıfta bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of foreign languages, grammar has been assigned a variety of meanings. Sometimes it has taken a back seat, sometimes it has been given absolute priority in foreign language teaching. Language theories and teaching methods in particular have made a significant contribution to the importance of grammar. This Master's thesis therefore aims to take a closer look at the GFL textbooks“Themen aktuell 2”and“Das Leben”at level A2 and to determine how and to what extent grammar is taught. It should also be determined to what extent modern approaches with regard to the teaching of grammar in foreign language lessons are included. In order to analyze the textbooks, a separate list of criteria was compiled from the“Stockholm Criteria Catalogue”and the“Criteria for the Assessment of Textbooks in GFL”by Hoffmann from the point of view of grammar. In the practical part of the study, the textbooks will be analyzed by qualitative method and the following questions will be asked in line with the above-mentioned objectives: 1- Considering other auxiliary skills (reading, comprehension, writing, speaking) What is the importance of grammar in the textbook compared to these? 2- Are language theories and methods taken into account in the textbooks? 3- Which types of progression do the textbooks follow in terms of grammar? has he/she done so? 4- Are the texts designed to teach grammar? It turned out that grammar work plays a major role in both textbooks. The textbook“Das Leben”focuses importantly on communicative activity skills with the inclusion of target structures in text work and prefers the inductive learning method, while the textbook“Themen aktuell 2”emphasizes language knowledge through reproductive exercises and thus follows the deductive method. Due to the fact that modern language theories are not taken into account in both textbooks, the outlook for the effective design of future foreign language teaching refers to possible deployments of contrastive and cognitive grammar.