Akne vulgaris tanılı adölesanlarda sosyal kaygı düzeyleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between social anxiety levels and social media addiction in adolescents with acne vulgaris
  1. Tez No: 939274
  2. Yazar: BURAK KANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Adölesan dönem, fiziksel ve ruhsal olarak olgunlaşmanın yaşandığı oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde meydana gelen ve kişinin dış görünüşünü etkileyen Akne vulgaris hastalığı bireyleri psikososyal açıdan olumsuz olarak etkileyebilir. AV tanılı bireylerde sosyal kaygı düzeyleri ve bunun sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini anlamanın, bu sürecin daha iyi yönetilmesi açısından faydalı olabileceği düşünülmüştür. Bu dönemdeki bireylerin yönetilmesinde Aile Hekimlerinin rolü oldukça kıymetlidir. Bu kapsamda yaptığımız çalışmada AV tanılı adölesanlarda sosyal kaygı düzeylerinin sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olup yüz yüze anket uygulamasıyla yapılmıştır. Çalışmamız 01.02.2025 ile 31.03.2025 tarihleri arasındaki 2 aylık süreçte Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran adölesan hastalardan dahil edilme kriterlerini taşıyan 206 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcının demografik verilerini ve tanımlayıcı özelliklerini belirten 13 soruluk kısım anketin ilk kısmını oluşturur. Sonrasında 9 sorudan oluşan“Ergenler için sosyal medya bağımlılık ölçeği (ESMBÖ)”bulunur. Son olarak 22 sorudan oluşan“Ergenler için sosyal kaygı ölçeği (ESKÖ)”vardır. Anketin baş kısmında hekim tarafından doldurularak akne şiddetinin belirlenmesini sağlayan,“GADS skoru (Global Akne Derecelendirme Sistemi)”bulunur. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Kolmogorov-Smirnov değerleri p>0.05 olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı ölçek ve alt ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik testlerden pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bununla birlikte ölçek ve alt ölçekler ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere parametrik testlerden“Independent t testi”ve“ANOVA testi”uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için“post-Hoc Bonferroni testi”seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Adolescence is a very sensitive period of physical and mental maturation. Acne vulgaris, which occurs during this period and affects the appearance of the person, can negatively affect individuals psychosocially. It is thought that understanding the levels of social anxiety in individuals with AV and its relationship with social media addiction may be useful for better management of this process. The role of Family Physicians in the management of individuals in this period is very valuable. In this context, our study aimed to investigate the relationship between social anxiety levels and social media addiction in adolescents diagnosed with AV. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional study and was conducted with a face-to-face survey. Our study was conducted with 206 participants who met the inclusion criteria among adolescent patients who applied to the Skin and Venereal Diseases outpatient clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in the 2-month period between 01.02.2025 and 31.03.2025. The first part of the questionnaire consists of 13 questions about the demographic data and descriptive characteristics of the participant. Then, there is the“Social media addiction scale for adolescents”consisting of 9 questions. Finally, there is the“Social anxiety scale for adolescents”consisting of 22 questions. At the beginning of the questionnaire, there is the“GADS score (Global Acne Rating System)”, which is filled by the physician to determine the severity of acne. The data were evaluated with the Kolmogorv-Smirnov test in terms of normality assumptions; Pearson correlation analysis, one of the parametric tests, was performed to determine the relationship between the scale and subscale scores. In addition,“Independent t test”and“ANOVA test”, which are parametric tests, were applied to determine whether there is a significant difference between the scale and subscales and the sociodemographic data of the participants. In case of a significant difference between the groups, the“post-Hoc Bonferroni test”was selected to determine which groups the significance was between.