Olumsuz duygudurum düzenleme beklentileri ve bozulmuş yeme tutum ve davranışları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rollerinin incelenmesi
Examining the mediating roles of emotion regulation difficulties and interpersonal emotion regulation in the relationship between negative mood regulation expectancies and disordered eating attitudes and behaviors
  1. Tez No: 939317
  2. Yazar: GÜNCE UĞUS AKÇADURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, olumsuz duygudurum düzenleme beklentileri ile bozulmuş yeme tutum ve davranışları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rolleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-40 yaşları arasındaki 393 kadın katılımcı oluşturmuştur. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26), Münih Yeme ve Beslenme Bozuklukları Anketi (MYBBA), Olumsuz Duygudurum Düzenleme Beklentileri Ölçeği (ODDBÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu (DDGÖ-16) ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Analizler, SPSS 25 programı ve Hayes Process Macro 4.2 eklentisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi ve Hayes 4 numaralı model kullanılarak Paralel Çoklu Aracı Değişken Analizi yürütülmüştür. Paralel Çoklu Aracı Değişken Analizi bulgularına göre, olumsuz duygudurum düzenleme beklentileri ile, kısıtlı yeme tutumları ve bulimik yeme davranışları olmak üzere bozulmuş yeme tutum ve davranışları arasındaki ilişkide, duygu düzenleme güçlüklerinin aracı bir rol üstlendiği bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazın kapsamında tartışılmıştır. Son olarak, araştırmanın klinik doğurguları, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating roles of emotion regulation difficulties and interpersonal emotion regulation in the relationship between negative mood regulation expectancies and disordered eating attitudes and behaviors were investigated. The sample of the study consisted of 393 female participants aged between 18 and 40 years. Data were collected using the Demographic Information Form, Eating Attitudes Test Short Form (EAT-26), Munich Eating and Feeding Disorder Questionnaire (Munich ED-Quest), Negative Mood Regulation Expectancies Scale (NMRE-S), Difficulties in Emotion Regulation Scale - Brief Form (DERS-16) and Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ). Analyses were conducted using SPSS 25 software and PROCESS Macro 4.2. Pearson Correlation Analysis, Hierarchical Multiple Regression Analysis and Parallel Multiple Mediator Variable Analysis were conducted to test the research hypotheses. According to the findings of the Parallel Multiple Mediator Variable Analysis, emotion regulation difficulties were found to have a mediating role in the relationship between negative mood regulation expectancies and disordered eating attitudes and behaviors, including restrictive eating attitudes and bulimic eating behaviors. The findings were discussed within the scope of the literature. Finally, clinical implications and limitations of the study and suggestions for future studies were presented.