Alberto Pasini: Yaşamı, sanatı ve doğu seyahati
Painter Alberto Pasini: His life, art and journey to east
- Tez No: 939324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
19. Yüzyıl, Avrupa'da Doğu merakının arttığı, buna bağlı olarak oryantalist sanat anlayışının yükseldiği bir dönem olmuştur. Sahip olduğu tarihsel zenginlik ve çok katmanlı yapısıyla İstanbul, oryantalist yaklaşımın odak noktası olmuştur. Doğu ile Batı arasında bir köprü oluşturan şehir, Boğaziçi manzaraları, mimarisi, günlük yaşamı, sosyal ve kültürel çeşitliliği ile oryantalist eserlerin merkezinde yer almıştır. Bu dönemde pek çok sanatçı Osmanlı başkentini ziyarete gelmiş, bazıları uzun yıllar şehirde yaşamış, atölyeler açmış, bazıları da döndükten sonra bile İstanbul konulu çalışmalarına devam etmiştir. 19. Yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'a gelen Oryantalist resim sanatının önemli isimlerinden biri de İtalyan ressam Alberto Pasini'dir. Şehre ilk kez 1867 yılında gelmiş, burada dokuz ay kalmış ve Sultan Abdülaziz ile tanışma fırsatı yakalamıştır. İstanbul konulu eserlerinde kentin ruhunu ve kültürünü objektif bir bakış açısıyla yansıtmıştır. Bu çalışmada Pasini'nin Doğu'ya olan bakış açısı, Doğu'nun -özellikle İstanbul'un- kariyeri üzerindeki etkisi ve Osmanlı İmparatorluğu imgesini Avrupa'ya aktarma biçimleri, sanatçının İstanbul temalı resimleri çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma kapsamında, sanatçının Osmanlı başkentinde şehir yaşamına ilişkin gözlemleri; çarşılar, pazar yerleri, camiler ve çeşmeler gibi kamusal alanlar üzerinden değerlendirilmiştir. Sanatçının eserleri, estetik birer nesneler olmakla birlikte dönemin sosyal ve kültürel yapısını günümüze aktaran görsel belgeler olarak ele alınmıştır. Ayrıca Pasini'nin Goupil Galerisi ile olan ilişkisi, eserlerinin dünyada nasıl yayıldığı ve nasıl bir İstanbul yansıttığı detaylı biçimde incelenmiştir. Ayrıca Pasini ile yakın dönemlerde İstanbul'a gelen diğer ressamlarla karşılaştırmalı olarak yapılan değerlendirmeler, onun özgün bakışını ve sanatsal tarzını ortaya koymaktadır. Çalışma, ayrıca 19. yüzyılda İstanbul'a gelen önemli seyyahların İstanbul hakkındaki metinleriyle Pasini'nin tabloları arasında karşılaştırma yaparak disiplinler arası bir okuma önermektedir. Bu bağlamda Oryantalist yaklaşımın edebiyat ve resim sanatında nasıl eş anlatılara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The 19th century marked a period in which European interest in the East intensified, leading to the rise of the Orientalist artistic approach. With its rich historical heritage and multilayered urban fabric, Istanbul became a focal point of Orientalist representation. As a city bridging East and West, it stood at the center of Orientalist works with its Bosphorus landscapes, architecture, everyday life, and social and cultural diversity. During this period, many artists visited the Ottoman capital—some settled in the city for extended periods, opened studios, and continued to produce works focused on Istanbul even after returning to their home countries. One of the prominent figures of Orientalist painting who visited Istanbul in the second half of the 19th century was the Italian painter Alberto Pasini. He first arrived in the city in 1867, stayed for nine months, and had the opportunity to meet Sultan Abdülaziz. In his Istanbul-themed works, Pasini reflected the spirit and culture of the city with a notably objective perspective. This study focuses on Italian artist Alberto Pasini, his perspective on the East, the influence of the East— particularly Istanbul—on his career, and the ways in which he conveyed the image of the Ottoman Empire to Europe through the framework of his Istanbul paintings. Within the scope of this research, the artist's observations regarding the city life in the Ottoman capital are examined through public spaces such as bazaars, markets, mosques and fountains. His works are considered not only as aesthetic objects, but also as visual documents that convey the social and cultural structure of the period to the present day. Moreover, Pasini's relationship with the Goupil Gallery, the global circulation of his works, and his visual interpretation of Istanbul are analyzed in detail. Through comparative analyses with other painters who visited Istanbul around the same period reveal his unique perspective and artistic style. The study also offers an interdisciplinary reading by comparing Pasini's paintings with the texts of prominent 19th-century travelers who wrote about Istanbul. In this context, it shows how the Orientalist approach has similar narratives in both literature and painting