Part-time çalışmaların iş yaşam doyumu ve aile uyumunun araştırılması
Research on work-life satisfaction and family harmony of part-time employees
- Tez No: 939325
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, part-time çalışanların demografik özelliklerini belirlemek, part-time çalışan bireylerin iş yaşam doyumu ve aile uyumunu araştırmak ve iş yaşam doyumu ile aile uyumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Ankara'da Sosyal Güvenlik Kurumu'nda kaydı olan ve part-time çalışan 281 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada uygulanan anket formu, konuyla ilgili çalışmalardan, kuram ve teorilerden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, part-time çalışanların demografik özellikleri hakkında bilgileri belirlemeye yöneliktir. İkinci bölümü, part-time çalışanların iş yaşam doyumu, son bölümü ise part-time çalışanların aile uyumunu belirlemek amacıyla hazırlanan soruları içermektedir. İş yaşam doyumu ve aile uyumunu belirlemeye yönelik olan soruların geçerlilik güvenilirlikleri test edilmiş, doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Veri analizi (n=281) SPSS programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Kategorik (nitel) değişkenler için frekans (n) ve yüzde (%), sayısal (nicel) değişkenler için ortalama (Ort.), standart sapma (ss), minimum ve maksimum istatistikleri verilmiştir. Çalışmanın birinci ve beşinci hipotezlerinin testi için bağımsız örneklem t testi uygulanmış ve grup farklılıkları incelenmiştir. İkinci, üçüncü, dördüncü, altıncı, yedinci ve sekizinci hipotezlerin testi için ANOVA testi yapılmıştır. ANOVA'da anlamlı bulunan farklılıklar için gruplar arası farklılıkları tespit etmek amacıyla Post-Hoc analizleri yapılmıştır. ANOVA testinde varyansların eşit olduğu durumlarda Tukey testi, eşit olmadığı durumlarda Games- Howell testi uygulanmıştır. Araştırmanın dokuzuncu hipotezini test etmek amacıyla Regresyon Analizi uyguanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the demographic characteristics of part- time employees, investigate the work-life satisfaction and family harmony of the individuals holding part-jobs, and to determine the relationship between their work-life satisfaction and family harmony. The study was conducted with 281 individuals who were registered with the Social Security Institution and working part-time in Ankara. The questionnaire form applied in the study was prepared by the researcher/author of the thesis by utilizing studies and theories relevant to the subject. The questionnaire consists of three parts. The first part aims to determine information about the demographic characteristics of part-time employees. The second part includes questions prepared to determine the work-life satisfaction of part-time workersand the last part includes questions prepared to determine the family harmony of part-time employees. The validity and reliability of the questions aimed at determining work-life satisfaction and family harmony were tested and confirmatory factor analysis was applied. Data analysis (n=281) was performed with SPSS program and 95% confidence level was used. Frequency (n) and percentage (%) statistics were given for categorical (qualitative) variables, and mean (Mean), standard deviation (SD), minimum and maximum statistics were given for quantitative variables. Independent sample t test was applied to test the first and fifth hypotheses of the study and group differences were analyzed. ANOVA test was conducted for the second, third, fourth, sixth, seventh and eighth hypotheses. For the differences found to be significant in ANOVA, Post-Hoc analyzes were performed to determine the differences between groups. In the ANOVA test, Tukey test was applied when the variances were equal and Games-Howell test was applied when the variances were not equal. Regression Analysis was applied to test the ninth hypothesis of the study.