Ev temelli aile katılım programının Kosova'daki okul öncesi çocukların erken okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of home- based family involvement program on the early literacy skills of preschool children in Kosovo
- Tez No: 939336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BULUT PEDÜK
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, erken okuryazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik“Ev Temelli Aile Katılım Programı”geliştirmek ve bu programın etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmada, programın etkililiğini incelemek için öntest, sontest ve kalıcılık testi ölçümlerini içeren, deney ve kontrol gruplarını kapsayan 2x3'lük deneysel bir model kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunu,“Ev Temelli Aile Katılım Programına”katılan aileler ve çocukları oluştururken, kontrol grubunu ise programa dahil olmayan aileler ve çocukları oluşturmuştur. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen 12 oturumluk“Ev Temelli Aile Katılım Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma verileri hem ailelerden hem de çocuklardan ayrı ayrı toplanmıştır. Programın aileler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla,“Ev Erken Okuryazarlık Ortamı Ölçeği”,“Erken Okuryazarlık Ev Ortamı Ölçeği”,“Ebeveyn Okuma İnançları Ölçeği”uygulanmıştır. Programın çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için“Erken Okuryazarlık Testi ”(EROT) kullanılmıştır. Programın çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada deney grubunda sontest ve kalıcılık testlerinin öntestten anlamlı bir şekilde yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer yandan kontrol grubunda ön test, son test ve kalıcılık bağlamında bir değişiklik görülmemiştir. Çalışmada Ev Temelli Aile Katılım Programının deney grubunda anlamlı etkiler sağlaması programın erken okuryazarlık süreçlerini desteklediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to develop a“Home Based Family Participation Program”to improve early literacy skills and to evaluate the impact of this program. In the study, a 2x3 experimental model was used to examine the effectiveness of the program, including pretest, posttest, and permanence test measurements, as well as experimental and control groups. The experimental group of the research consisted of families and children who participated in the“Home-Based Family Participation Program,”while the control group included families and children who were not part of the program. A 12-session“Home-Based Family Participation Program”developed by the researcher was implemented for the experimental group. No intervention was applied to the control group. Research data were collected separately from both families and children. To evaluate the effects of the program on families, the“Home Early Literacy Environment Scale,”“Early Literacy Home Environment Scale,”and“Parental Reading Beliefs Scale”were administered.“The Early Literacy Test”(EROT) was used to assess the effects of the program on children's early literacy skills. It has been concluded that the program is effective in enhancing children's early literacy skills. The study found that the post-test and retention test scores in the experimental group were significantly higher than the pre-test scores. In contrast, no changes were observed in the pre-test, post-test, and retention test scores in the control group. The study revealed that the Home Based Family Participation Program had significant effects on the experimental group, indicating that the program supports early literacy processes.