Göç, entegrasyon ve kültürel değişme: Kadın sünneti örneği
Migration, integration and cultural change: The case of female genital mutilation
  1. Tez No: 939340
  2. Yazar: PINAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMERAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarihsel bir bağlama sahip olan kadın sünneti, dış dişi genitalin kültürel ve dini nedenlerden ötürü kısmen ya da tümüyle çıkarılmasını içeren geleneksel bir pratik olarak karşılık bulmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı etnik ve dinsel gruplar tarafından yüzyıllardır uygulandığı bilinmekle birlikte uygulanan toplumlar için kültürün ayrılmaz bir parçası olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda kadın sünnetinin yaygın olarak görüldüğü toplumlardan biri Somali'dir. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu 2021 verilerine göre Somali'de 15-49 yaş arası kadın ve kız çocuklarından yüzde %99'u sünnet edilmiştir. Bu çalışma göç ile kültürel mekânları değişen ve buna bağlı gerçekleşen sosyal değişim ve dönüşümlerle uyum süreci yaşayan Somalili sığınmacılar özelinde kadın sünneti uygulamasında entegrasyonun rölünü ele almıştır. Çalışmanın alanını Burdur oluşturmuştur. Çalışma ile bu tür olumsuz etkilere sahip olduğu ileri sürülen geleneklerin göçmen grupların göç edilen toplumlardaki entegrasyonuna bağlı olarak ortadan kalkma eğilimi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Female circumcision, which has a historical context, is a traditional practice that involves the partial or complete removal of the external female genitalia for cultural and religious reasons. Although it is known that it has been practiced by different ethnic and religious groups in different parts of the world for centuries, it is accepted as an integral part of the culture of the societies where it is practiced. In this context, Somalia is one of the societies where female circumcision is common. According to the United Nations Children's Fund 2021 data, 99% of women and girls between the ages of 15-49 in Somalia have been circumcised. This study addressed the role of integration in the practice of female circumcision in the case of Somali asylum seekers who have changed their cultural environment due to migration and experiencing social change, transformations and integration process accordingly. The field of study was Burdur. The study concluded that such traditions, which are claimed to have negative effects, tend to fadeout due to the integration of immigrant groups in the societies they migrate to.