Mikrokredinin yoksulluk üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir analiz
The impact of microcredit on poverty: An analysis on Türkiye
  1. Tez No: 939341
  2. Yazar: RONAY AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de mikrokredi uygulaması bulunan 60 il için 2018–2022 dönemine ait panel veriler kullanılarak, mikrokredinin yoksulluk üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Mikrokredi uygulamalarının yoksulluğu azaltıcı etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla, kişi başına düşen GSYİH, eğitimsiz nüfus oranı ve bağımlı nüfus oranı gibi kontrol değişkenleri de modele dahil edilmiştir. Hausman testi sonucunda sabit etkiler modeli tercih edilmiş ve analiz bu çerçevede yürütülmüştür. Analiz sonuçlarına göre, bir yıl gecikmeli logaritmik mikrokredi tutarı değişkeni ile yoksulluk oranı arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Eğitimsiz nüfus oranı ve bağımlı nüfus oranının yoksulluğu artırıcı yönde etkili olduğu, kişi başına düşen GSYİH'nin ise yoksulluğu azaltıcı etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, mikrokredinin yoksullukla mücadelede etkili bir araç olabileceğini göstermekte, ancak bu etkinin eğitim düzeyi ve demografik yapı gibi diğer değişkenlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda, mikrokredi politikalarının sadece finansal destekle sınırlı kalmaması; eğitim, danışmanlık ve bölgesel kalkınma politikaları ile desteklenmesi gerektiği önerilmektedir. Eğitim seviyesinin artırılmasına yönelik politikalar, yoksulluğun azaltılmasında temel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, mikrokredinin yoksulluk üzerindeki etkisine dair önemli bir değerlendirme sunmuş ve Türkiye'de yoksullukla mücadele politikalarına ilişkin önemli çıkarımlarda bulunmuştur. Eğitim, ekonomik kalkınma ve mikrokredi uygulamalarına yönelik politika önerileri, bu bulgular doğrultusunda ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of microcredit on poverty was analyzed using panel data from 60 provinces in Türkiye where microcredit programs are implemented, covering the period between 2018 and 2022. To assess whether microcredit has a poverty-reducing effect, control variables such as per capita GDP, the ratio of uneducated population, and the dependency ratio were also included in the model. According to the results of the Hausman test, the fixed effects model was chosen and applied for the analysis. The results indicate a statistically significant and negative relationship between the one-year lagged logarithmic amount of microcredit and poverty. It was also found that the ratio of uneducated population and dependency ratio increase poverty, while per capita GDP reduces it. These findings suggest that microcredit can be an effective tool in the fight against poverty, yet its effectiveness should be evaluated together with other socio-economic factors such as education level and demographic structure. Based on the results, it is recommended that microcredit programs should not be limited to financial support only, but should also be integrated with educational, advisory, and regional development policies. Policies aimed at improving education levels are considered fundamental tools for poverty reduction. In conclusion, this study provides a critical evaluation of the impact of microcredit on poverty and offers significant insights into policies for combating poverty in Türkiye. Policy recommendations related to education, economic development, and microcredit programs should be considered in light of these findings.