Primer açık açılı glokomluhastalarda latanoprost % 0.005 ve timololmaleat % 0.5 sabit kombinasyonu ilebimatoprost 0.03% un aplanasyon tonometresive tonopen kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of latanoprost 0.005% and timololmaleat 0.5% fixed combination withbimatoprost 0.03% by using un applanation tonometerand tonopen in primary open-angle glaucoma patients
- Tez No: 939355
- Danışmanlar: DR. CEM MESÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokom, oftalmolojik hastalıklar arasında sıkça rastlanan bir hastalık grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız daha önce bir göz hekimi tarafından glokom teşhisi konulmuş, Latanoprost/timolol ve Bimatoprost kullanan hastaların ilacları kesilip 6 hafta temizlenme süresi bekledikten sonra tekrar başlanan bu ilaçların göz içi basıncı üzerindeki etkilerini karşılaştırmak ve goldman aplanasyon tonometresi ile tonopen kullanarak yapılan göz içi basıncı ölçümlerinde herhangi bir fark olup olmadığını saptamaktır. Metodlar: Çalışma“gözlemsel çalışma”olarak planlandı. Tedavi süresi 4 ay olarak belirlendi. Çalışmaya 34 hastanın 68 gözü alındı. Çalışmaya başlamadan önce hastaların kullandığı glokom ilaçları 6 hafta süreyle kesilerek hastalar temizlenme döneminde tutuldu. Bu dönemi geçen hastaların yarısına (17 hasta) Latanoprost/timolol diğer yarısına (17 hasta) Bimatoprost 4 ay süre ile kullandırıldı. Her iki ilacın etkinliği, yan etkileri, gün içi dalgalanma oranları, gece ve gündüz ölçüm oranları aplanasyon tonometresi ve tonopen kullanılarar ayrı ayrı değerlendirildi. Bulgular: Her iki ilacı karşılaştırdığımızda göz içi basınçlarını etkin bir şekilde düşürdüğünü görüldü. Tedavi sırasında hiçbir hastada sistemik yan etki görülmezken iki guruptada konjoktival hiperemi, Yanma/batma, kaşıntı, görme bulanıklığı ve kirpiklerde uzama şeklinde yan etkiler görüldü. Ancak bu yan etkilet iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Aplanasyon tonometresi ve tonopenle yapılan ölçümlerde fark bulunamadı. Sonuç: Her iki ilacın başarı ve yan etki oranları açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary open-angle glaucoma is a frequently encountered disease group among ophthalmologic diseases. The aim of this study is to compare the effects of these drugs on intraocular pressure in patients who were previously diagnosed with glaucoma by an ophthalmologist and who were using latanoprost/timolol and bimatoprost and to determine whether there is any difference in intraocular pressure measurements made using a Goldmann applanation tonometer and tonopen. Methods: The study was planned as an“observational study.”The treatment period was determined to be 4 months. 68 eyes of 34 patients were included in the study. Before starting the study, the glaucoma medications used by the patients were stopped for 6 weeks, and the patients were kept in the clearance period. Half of the patients who passed this period (17 patients) were given latanoprost/timolol, and the other half (17 patients) were given bimatoprost for 4 months. The effectiveness, side effects, daily fluctuation rates, and day and night measurement rates of both drugs were evaluated separately for those using applanation tonometry and tonopen. Results: When we compared both drugs, it was seen that they effectively reduced intraocular pressure. While no systemic side effects were observed in any patient during treatment, side effects such as conjunctival hyperemia, burning/stinging, itching, blurred vision, and eyelash growth were observed in both groups. However, these side effects were not found to be statistically significant between the two groups. No difference was found in the measurements made with applanation tonometry and tonopen. Conclusion: When both drugs were compared in terms of success and side effect rates, no significant difference was found.