Tekrarlı birleşik çarpım ve cebirsel özellikleri
Iterated unified product and its algebraic properties
  1. Tez No: 939354
  2. Yazar: RABİA TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIRMIZI ÇETİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, matematiksel bir yapı olan tekrarlı birleşik çarpım kavramını ve bu yapının cebirsel özelliklerini incelemektedir. Amaç, yapının teorik temellerini açıklamak ve literatüre katkı sağlayacak yeni sonuçlar elde etmektir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve literatürdeki yeri verilmiştir. İkinci bölümde, konunun anlaşılabilmesi için gerekli olan temel cebirsel kavramlara yer verilmiştir. Özellikle direkt çarpım, yarı direkt çarpım, çapraz çarpım, iki yanlı çapraz çarpım ve regülerlik gibi yapılar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, birleşik çarpım kavramı tanımlanmış; birleşme özelliği, birim eleman varlığı gibi temel cebirsel özellikler incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, birleşik çarpımın regülerliği değerlendirilmiş ve tekrarlı birleşik çarpım yapısında kullanılacak koşullar bu yapıdan yararlanılarak ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, bu koşullar kullanılarak oluşturulan tekrarlı birleşik çarpım yapısının monoid olduğu ispatlanmış, regülerliği gösterilmiştir. Ayrıca, yapıya ait özel sonuçlar elde edilmiş ve detaylı analizlere yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise genel değerlendirme ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the mathematical structure known as the iterated unified product and investigates its algebraic properties. The primary objective is to establish the theoretical foundations of this structure and to derive new results that contribute to the existing body of literature. The study is organized into five main chapters. The first chapter outlines the aim, scope, and the position of the study within the literature. The second chapter presents the fundamental algebraic concepts required for understanding the subject. In particular, notions such as direct product, semidirect product, crossed product, bicrossed product, and regularity are introduced. In the third chapter, the concept of the unified product is defined, and its basic algebraic properties—such as associativity and the existence of a unit element—are examined. Furthermore, the regularity of the unified product is analyzed, and the conditions necessary for constructing the iterated unified product are derived based on this structure. The fourth chapter proves that the structure formed under these conditions is a monoid and demonstrates its regularity. In addition, several specific results concerning the structure are obtained, accompanied by detailed analyses. Finally, the fifth chapter provides a general evaluation and presents the conclusions of the study