Okulların fiziksel koşulları ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişki
The relationship between physical conditions of schools and organizational happiness
  1. Tez No: 939385
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu ortaokullarında görevli öğretmenlerin algılarına göre okulların fiziksel koşulları ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma, nicel araştırma modellerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Diyarbakır İli merkez ilçelerdeki (Sur, Yenişehir, Kayapınar, Bağlar) 111 kamu ortaokulu ve bu okullarda görevli 3678 öğretmen, örneklemini ise evrenden random yöntemi ile seçilen 30 kamu ortaokulu ve bu okullarda görevli 465 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Çağlayan ve Yılmaz (2011) tarafından geliştirilen“Okul Binaları Ölçeği”ile Bulut (2015) tarafından geliştirilen“Okul Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bazı önemli bulgular şöyle sıralanabilir: (1) Öğretmenlerin okulların fiziksel koşullarına ilişkin algılarının genel ortalaması“kısmen yeterli”(orta) düzeydedir. Boyutlar açısından; en yüksek ortalamanın“genel görünüm”boyutu (oldukça yeterli) ve en düşük ortalamanın ise“öğrenciler için ayrılan alanlar”boyutu (yetersiz) olduğu saptanmıştır. (2) Öğretmenlerin öğrenim durumu değişkenine göre bulundukları okulların fiziksel koşullarına ilişkin algıları arasında,“öğrenciler için ayrılan alanlar ve öğretim alanları”alt boyutlarında ve ölçek toplamında, cinsiyet değişkenine göre“genel görünüm”boyutu hariç tüm boyutlarda ve ölçek toplamında, medeni durum değişkenine göre“öğrenciler için ayrılan alanlar ve genel görünüm”boyutlarında, okul büyüklüğü değişkenine göre“öğretim alanları”boyutunda ve ölçek toplamında anlamlı fark saptanmıştır. Diğer taraftan mesleki kıdem değişkenine göre ise öğretmenlerin algıları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. (3) Öğretmenlerin bulundukları okulların örgütsel mutluluğuna ilişkin algılarının genel ortalaması“katılıyorum”(yüksek) düzeydedir. Boyutlar açısından; en yüksek ortalamanın“mesleki tutum”boyutu (kesinlikle katılıyorum) ve en düşük ortalamanın ise“ekonomik koşullar”boyutu (katılıyorum) olduğu tespit edilmiştir. (4) Öğretmenlerin öğrenim durumu, medeni durum, mesleki kıdem değişkenlerine göre bulundukları okulların örgütsel mutluluğuna ilişkin algıları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Öte yandan öğretmenlerin cinsiyet değişkenine göre okulun örgütsel mutluluğunun“mesleki tutum”ve“paydaşlarla iletişim”boyutlarında, okulun büyüklüğü değişkenine göre ise yalnızca“ekonomik koşullar”boyutunda algıları arasında anlamlı fark saptanmıştır. (5) Öğretmenlerin algılarına göre okulların fiziksel koşulları ile okulların örgütsel mutluluğu arasında istatistiksel olarak orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Okul binaları ölçeği okul örgütsel mutluluk ölçeğinin anlamlı bir yordayıcısıdır. Okulların fiziksel koşulları öğretmenlerin örgütsel mutluluk algılarının %11'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the physical conditions of schools and organizational happiness according to the perceptions of teachers working in public secondary schools. The research was conducted using descriptive and correlational survey model from quantitative research models. The universe of the study consists of 111 public secondary schools in the central districts of Diyarbakır Province (Sur, Yenişehir, Kayapınar, Bağlar) and 3678 teachers working in these schools in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consists of 30 public secondary schools selected randomly from the universe and 465 teachers working in these schools.“School Buildings Scale”developed by Çağlayan and Yılmaz (2011) and“School Organizational Happiness Scale”developed by Bulut (2015) were used as data collection tools in the study. Some important findings of the research can be listed as follows: (1) The general average of teachers' perceptions about the physical conditions of schools is“partially adequate”(medium). In terms of dimensions, the highest mean was found to be“general appearance”dimension (quite adequate) and the lowest mean was found to be“areas allocated for students”dimension (inadequate). (2) A significant difference was found between teachers' perceptions of the physical conditions of their schools according to the variable of education level in the sub-dimensions of“areas allocated for students and teaching areas”and in the total scale, according to the variable of gender in all dimensions except“general appearance”dimension and in the total scale, according to the variable of marital status in the dimensions of“areas allocated for students and general appearance”, and according to the variable of school size in the dimension of“teaching areas”and in the total scale. On the other hand, no significant difference was found between the perceptions of teachers according to the variable of professional seniority. (3) The general average of teachers' perceptions about the organizational happiness of their schools is at the level of“agree”(high). In terms of dimensions, the highest mean was found to be“professional attitude”dimension (strongly agree) and the lowest mean was found to be“economic conditions”dimension (agree). (4) No significant difference was found between teachers' perceptions of the organizational happiness of their schools according to their educational level, marital status and professional seniority variables. On the other hand, there was a significant difference between the perceptions of teachers in the dimensions of“professional attitude”and“communication with stakeholders”of school organizational happiness according to the gender variable, and only in the dimension of“economic conditions”according to the size of the school. (5) According to the perceptions of teachers, there was a statistically moderate, positive and significant relationship between the physical conditions of schools and school organizational happiness. School buildings scale is a significant predictor of school organizational happiness scale. Physical conditions of schools explain 11% of teachers' perceptions of organizational happiness.