İşletmelerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarına katkıları: Bankacılık sektörünün incelenmesi
Contributions of businesses to the sustainable development goals: Examination of the banking sector
  1. Tez No: 939384
  2. Yazar: ELİF ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik, hem ulusal hem de küresel ölçekte en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. İklim krizi, küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesi gibi olgular, sürdürülebilirlik kavramının önemini giderek daha fazla vurgulamaktadır. Sürdürülebilirlik, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ele alındığında, tüm yönleriyle kritik bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevresel faktörler arasında atık yönetimi, karbon ayak izinin azaltılması, enerji ve su tasarrufu gibi unsurlar yer alırken; ekonomik faaliyetler bağlamında ise sürdürülebilir bankacılık uygulamaları gibi konular da bu kavramın kapsamına girmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarına olan katkılarını ve yapılan faaliyetler ile hangi amaca katkı sağladıklarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 3 kamu bankası ve 3 özel bankanın resmi web sitelerinde yayımlanan 2023 yılına ait Entegre Faaliyet Raporları incelenmiştir. Çalışma sonucunda bankaların sürdürülebilir kalkınma amaçlarının çevresel boyuta, ekonomik boyuta ve sosyal boyuta olan katkı sağladığı ve bu alanda stratejiler geliştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, sustainability has become one of the most important agenda items both nationally and globally. Climate crisis, global warming and depletion of natural resources increasingly emphasize the importance of the concept of sustainability. When sustainability is considered in terms of its environmental, economic and social dimensions, it emerges as a critical concept in all its aspects. While environmental factors include elements such as waste management, carbon footprint reduction, energy and water saving; in the context of economic activities, issues such as sustainable banking practices are also included in the scope of this concept. This study was conducted to examine the contributions of banks operating in the banking sector in Türkiye to the environmental, economic and social dimensions of the United Nations Sustainable Development Goals and to which goals they contribute with their activities. The Integrated Activity Reports for 2023 published on the official websites of 3 public banks and 3 private banks operating in the banking sector in Türkiye were examined. As a result of the study, it is observed that banks contribute to the environmental, economic and social dimensions of their sustainable development goals and that they develop strategies in this area.