Çevresel sosyal ve yönetişim derecelendirme tutarsızlıklarının dünya çapında çevreye duyarlı sektör şirketlerinin finansal performansı üzerindeki etkileri
The impact of ESG rating disagreement on the financial performance of environmentally sensitive industry companies worldwide
  1. Tez No: 939386
  2. Yazar: MİRAY TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birçok çalışma, çevresel, sosyal ve yönetişim performansı (ÇSYP) ile finansal performans (FP) arasındaki ilişkiyi çeşitli sektörlerde incelemiştir. Ancak, önceki araştırmalarda elde edilen istatistiksel sonuçlar farklılık göstermekte; bu sonuçlar anlamlı ya da anlamsız, pozitif ya da negatif yönlü ilişkiler içerebilmektedir. Ayrıca, farklı veri tabanlarından elde edilen ÇSY derecelendirme puanlarının kullanımıyla ilgili etkiler, literatürde nadiren ele alınmaktadır. Bu çalışma, farklı ÇSY derecelendirme kuruluşlarından (Bloomberg ve Refinitiv) elde edilen verilerin ÇSY skorlarına ve skorlar ile finansal sonuçlara olan duyarlılığını incelemek amacıyla, aynı şirketlere ait ÇSY puanlarını 2011–2020 döneminde karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Araştırma, küresel ölçekte çevreye duyarlı sektörlerde faaliyet gösteren 464 şirketi kapsamaktadır. ÇSYP ile FP arasındaki ilişkiyi irdeleyerek, kullanılan ÇSY derecelendirme sağlayıcısının analiz sonuçları üzerindeki etkisine dair anlamlı içgörüler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, farklı derecelendirme kuruluşlarından alınan ÇSY puanlarının kullanımının, benzer literatürde raporlanan temel sonuçları önemli ölçüde değiştirebildiğini ve bu durumun hem araştırmacıların hem de yatırımcıların karar alma süreçlerini kullanılan veri kaynağına bağlı olarak etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many studies have examined the relationship between environmental, social and governance performance (ESGP) and financial performance (FP) across various sectors. However, the statistical results of previous studies exhibit variability, including significant and insignificant positive or negative relationships. Moreover, the effects of using ESG ratings from different databases are rarely considered. This paper investigates the sensitivity of data results from different ESG rating agencies by analyzing the ESG ratings of the same companies from the Bloomberg and Refinitiv databases over a 10-year period, covering 464 companies in environmentally sensitive sectors worldwide. Through examining the relationship between ESGP and FP, our research offers potentially valuable insights into the consequences of using different ESG ratings from different rating agencies. The results indicate that using different ESG scores from different rating agencies significantly alters the main results of such studies in the literature and, consequently, influences researchers' and investors' decision-making processes, depending on which ESG data source is utilized.