Bazı rhizobium bakterilerin melası besi ortamında poli-beta-hidroksibütirat (PHB) üretimi ile protein profil ve plazmid DNA'larının incelenmesi
Study of poly-beta-hydroxybutyrate (PHB) production in molasses medium with protein profile and plasmid DNA of some rhizobium bacteria
  1. Tez No: 125894
  2. Yazar: EYAT ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
BAZI RHİZOBİUM BAKTERİLERİNİN MELAS BESİORTAMINDA POLİ-p- HİDROKSİBÜTÎRAT (PHB) ÜRETİMİ İLE PROTEİN PROFİL VE PLAZMÎD DNA'LARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Eyat ALİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada 2 adet Rhîzobîum japonicum ve bir adet Bradyrhizobium japonicum ile 2 adet Rhîzobîum sp. suşunun PHB üretimleri tespit edilmiştir. Bakteriler YEM Broth besiyerinde 30 °C sıcaklıta 48 saat süre ile aktifleştirilmiştir. Santrifüj ile elde edilen biyomas kurutulmuş, ultrasonifikasyon ile PHB elde edilmiştir. Elde edilen PHB sülfürik asit ile krotonik aside dönüştürülmüştür ve bu maddenin miktarı UV spektrofotometrede 235 nm'de ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan bakterilerin PHB verimleri (hücre kuru ağırlığına göre) %2,2-51,1 arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada PHB üretimi yüksek bulunan Rhîzobîum sp. MR90 (%30,0) ve Rhîzobîum sp. 3172 (%51,1) suşlarının farklı karbon (Glukoz, Laktoz, Sukroz) ve azot (Asparajin, Glisin, KN03, Proteaz pepton) kaynaklardaki PHB üretimleri de araştırılmıştır. Her iki suşunda farklı karbon ve azot kaynaklarında PHB üretimleri kontrole göre az bulunmuştur.11 Araştırmada kullanılan bakterilerinin farklı melas (%0.5; %1; %1.5; %2) konsantrasyonlarda PHB verimleri araştırılmıştır. Suşlarının farklı melas konsantrasyonlarına göre en yüksek PHB verimi, Rhizobium japonîcum 379 suşunun %1.5 melas konsantrasyonunda (%46,7) olarak bulunmuştur. Çalışmada kullanılan 5 adet bakterilerinin plazmid DNA profilleri çıkarılmıştır. Rhizobium japonicum 379, Rhizobium sp. MR90, Bradyrhizobium japonicum 1809 suşlarında plazmid DNA bulunmamıştır. Diğer suşlarda birer adet plazmid DNA'ya rastlanmıştır ve bunların moleküler ağırlıklarının 19,94 ile 29,97 kb arasında değiştiği gözlenmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan 5 adet Rhizobium bakterilerinin SDS-PAGE ile protein profilleri analize edilmiştir. Suşlardaki proteinlerinin moleküler ağırlıkları 22-275 kd arasında olduğu bulunmuştur. Genel olarak protein profillerinin suşlarda farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 401.02.00 Anahtar Kelimeler : Rhizobium, biyoplastik (PHB) üretimi, farklı karbon ve azot kaynakları, şeker pancarı melası, protein profili, plazmid DNA Sayfa adedi : 76 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
m STUDY OF POLY-P-HYDROXYBUTYRATE (PHB) PRODUCTION IN MOLASESS MEDIUM WITH PROTEIN PROFILE AND PLASMID DNA OF SOME RHIZOBIUM BACTERIA (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT In this research, production of PHB by two Rhizobium japonicum, one Bradyrhizobium japonicum and two Rhizobium sp. strains were investigated. Bacteria were grown in YEM Broth medium at 30 °C for 48 hours and biomass were obtained by centrifugation. PHB were obtained by ultrasonification. PHB crystals were converted into crotonic acid by sulfuric acid. The amount of the crotonic acid were measured by using UV spectrophotometre at 235 nm. Amount of PHB produced by bacterial strains to dry cell weight were ranged between 2,2-51,1%. In this research, Rhizobium sp. MR90 (30,0%) and Rhizobium sp. 3172 (51,1%) which had showed higher PHB production were examined with carbon (Glucos, Lactos, Sucros) and nitrogen ( Asparajin, Glisin, KN03, Proteaz pepton) reference. The PHB production of these two bacteria in carbon and nitrogen sources are found lower than control.IV All Rhizobium bacteria which were employed in this research, were also examined with different molasess concentration (0.5%; 1%; 1.5%; 2%). According to different molasess concentration a higher amount of production were obtained with Rhizobium japonicum 379 in 1.5% molasess concentration (46,7%). All strains were used for studing thier plasmid DNA profiles. The profiles of plasmid DNAs of the strains were identified. It was determined that Rhizobim japonicum 379, Rhizobium sp. MR90 and Bradyrhizobium japonicum 1809 did not contained plasmid DNA. Other strains contained one plasmid. The Molecular weights of plasmid DNAs were found to range from 19,94 to 29,97 kd. In addition protein profils of 5 Rhizobium strains were analysed by SDS-PAGE. The protein molecular weights which founded in this strains were ranged between 275-22 kd. Generally differences among the strains protein profiles were observed. Key words Science code Page numbers Adviser : 401.02.00 : Rhizobium, bioplastic (PHB) production, different carbon and azot sources, molasess, protein profile, plasmid DNA :76 : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI