Endüstriyel miras alanlarının koruma sürecinde paydaş analizi: Cürek maden sitesi örneği
Stakeholder analysis in the conservation process of industrial heritage sites: The case of Cürek mining site
- Tez No: 939394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZKAN YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Endüstriyel miras alanları, geçmişin üretim kültürü ve toplumsal dönüşümlerini yansıtan, yönetimi ve korunması son derece karmaşık süreçleri içeren özgün mekânlardır. Bu tez, endüstriyel miras alanlarının korunma süreçlerini şekillendiren yasal ve yönetsel boyutları eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma, endüstriyel miras değeri taşıyan Sivas Divriği, Cürek Maden Sitesinin, kullanım dışı kalmasıyla başlayan ve mülkiyet değişimi sonrasında, paydaşların farklı öncelik ve beklentileri nedeniyle karmaşık bir hal alan koruma sürecini, çok boyutlu paydaş analizi yöntemiyle irdelemektedir. Bu kapsamda, alanın koruma sürecinde yasal yetki ve sorumluluklara sahip paydaşlar ile süreçten doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen tüm paydaşların hedefleri, beklentileri, yasal yükümlülükleri, sorumlulukları, sahip oldukları güç ve etki düzeyleri ile aralarındaki ilişki ağları temelinde sistematik bir dizi analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, paydaşların çalışma alanına yönelik öncelik, beklenti ve taleplerinin önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Paydaşlar arasındaki ilişki ağı incelendiğinde, güç dinamikleri ve etki düzeyleri arasında belirgin bir dengesizlik olduğu, bu durumun ise iş birliği ve iletişim eksikliklerini derinleştirdiği görülmüştür. Araştırma, alanın koruma sorunlarının temelinde, paydaşlar arasındaki karmaşık ilişkilerden kaynaklanan uyumsuzlukların ve etkili iletişim eksikliğinin yattığını açıkça göstermektedir. Araştırmanın bulguları, endüstriyel miras alanlarının korunmasında tüm paydaşların varlığını ve katkılarını dikkate alan, bütüncül, kapsayıcı ve sürdürülebilir koruma stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, katılımcı miras yönetimi politikalarının geliştirilmesine ve bu alandaki literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage areas, as unique spaces reflecting the production culture and social transformations of the past, involve quite complex processes in their management and protection. This thesis critically examines the legal and administrative dimensions that shape the protection processes of industrial heritage areas. The study examines the protection process, which started with the disuse of the Sivas Divriği Cürek Mining Site, which has industrial heritage value, and became complicated due to different priorities and expectations after the change of ownership, using the multi-dimensional stakeholder analysis method. In this context, a systematic series of analyses were conducted based on the goals, expectations, legal obligations, responsibilities, power and influence levels of the actors with legal authority and responsibilities in the protection process of the area and all stakeholders directly or indirectly affected by the process, and the relationship networks between them. These analyses revealed that the priorities, expectations and demands of the stakeholders for the study area differed significantly. When the relationship network between the stakeholders was examined, it was seen that there was a significant imbalance between the power dynamics and influence levels, and this situation deepened the lack of cooperation and communication. The research clearly shows that the basis of conservation problems lies in the incompatibilities and lack of effective communication resulting from complex relationships between stakeholders. The findings of the research reveal that holistic, inclusive and sustainable conservation strategies that consider the existence and contributions of all stakeholders in the conservation of industrial heritage sites should be developed. In this context, the study aims to contribute to the development of participatory heritage management policies and to the literature in this field.