The struggle of Palestine to create an independent country for hundred years
Filistin'in yüz yıllık bağımsız bir ülke yaratma mücadelesi
  1. Tez No: 939406
  2. Yazar: NASRİN OMAR CALIWAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Filistin'in bağımsız bir ulus olma yolunda geçen yüzyıl boyunca verdiği mücadeleleri ele aldı. Çalışma, Filistin'in bir yüzyıl boyunca bağımsız bir ulus kurma çabalarını ve Filistin halkının bağımsızlığının, bilgisinin ve liderliğinin kendi kaderini tayin etme mücadelesine yardımcı olup olmadığını veya zarar verip vermediğini inceledi. Süreç izleme bu çalışmanın genel metodolojisi olmasına rağmen, her bölüm farklı bir kaynak takımyıldızı ve farklı bir teknik alt kümesi kullandı; bu nedenle, genel yaklaşım karma yaklaşımlar olarak nitelendirilebilir. Araştırma sorularını değerlendirmek ve sonuçlar çıkarmak için çalışma, araştırma hedeflerini inceledi ve değerlendirdi. Çalışmanın Filistin'in sınırları, nüfusu, dini ve tarihi üzerine yaptığı araştırmalara göre, ülke konumu ve önemli nakliye yollarına yakınlığı nedeniyle tarih boyunca sık sık jeopolitik çatışmaların merkezinde yer almıştır. Ek olarak, çalışma 1517'den 1917'ye kadar Filistin üzerindeki Osmanlı yönetiminin, siyasi özerkliğin eksikliğini oluşturarak, ortak bir Arap kimliği duygusunu teşvik ederek ve I. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz Mandası sisteminin yolunu hazırlayarak Filistin'in bağımsızlık mücadelesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu keşfetti; bu da nihayetinde Balfour Deklarasyonu aracılığıyla bölgeye Yahudi göçüne izin vererek İsrail-Filistin çatışmasını daha karmaşık hale getirdi. Çalışma ayrıca Filistin liderliğinin ülkenin bağımsızlık mücadelesi üzerinde fark edilebilir bir etkisinin olmadığını, çünkü başıboş, dağınık ve on yıllardır karşılaştığı en büyük zorlukla başa çıkamadığını keşfetti. Çalışma ayrıca uluslararası toplumun Filistin'in bağımsızlık hareketine tepkisinin karmaşık ve çok boyutlu bir konu olduğunu buldu. Bazı destek örneklerine ek olarak dikkate değer başarısızlıklar ve aksilikler oldu. Dahası, araştırma Batılı ülkelerin çoğunun Filistin bağımsızlık hareketlerinin baltalanmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu buldu. İsrail, tarihsel olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi ülkelerden güçlü destek aldı ve bu ülkeler ona sıklıkla önemli miktarda mali ve askeri yardım sağladı. Bu uluslar sıklıkla İsrail'in çıkarlarını Filistin haklarının önüne koyduklarından, bu durum Filistin bağımsızlığını engellemiştir. ABD, Avrupa Birliği ve İsrail'den gelen dış baskılar da, uzlaşmış bir Filistin liderliğini mevcut güç sistemi için potansiyel bir tehdit olarak gördüklerinden, birleşmeyi önlemede önemli bir rol oynamıştır. Bu aktörler, seçim veya güç paylaşımı düzenlemelerine yönelik her türlü girişimi engelleyerek, siyasi durağanlığın devam etmesini sağlamıştır. Bu liderlik açığının sonuçları felaket olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study looked at Palestine's struggles over the past century to become an independent nation. The study looked at Palestine's attempt to establish an independent nation for a century and whether or not the Palestinian people's independence, knowledge, and leadership helped or hurt their fight for self-determination. Although process tracing is the general methodology of this work, each chapter employed a distinct constellation of sources and a different subset of techniques; thus, the overall approach may be characterized as mixed approaches. To assess the research questions and draw conclusions, the study examined and evaluated the research objectives. According to the study's research on Palestine's borders, population, religion, and history, the country has frequently been at the center of geopolitical conflicts throughout history due to its location and closeness to important shipping lanes. Additionally, the study discovered that Ottoman rule over Palestine from 1517 to 1917 had a major impact on the Palestinian struggle for independence by establishing a lack of political autonomy, fostering a sense of shared Arab identity, and preparing the way for the British Mandate system after World War I, which ultimately made the Israeli-Palestinian conflict more complex by allowing Jewish immigration to the area through the Balfour Declaration. The study also discovered that Palestinian leadership has had no discernible effect on the country's fight for independence because it is adrift, disorganized, and incapable of handling its biggest challenge in decades. The study also found that the international community's reaction to Palestine's independence movement has been a complicated and multidimensional matter. There have been notable failures and setbacks in addition to certain instances of support. Furthermore, the survey found that the majority of Western nations have contributed significantly to the undermining of Palestinian independence movements. Israel has historically enjoyed strong support from nations like the United States and the United Kingdom, which frequently give it substantial financial and military assistance. Since these nations frequently put Israel's interests ahead of Palestinian rights, this has hampered Palestinian independence. External pressures from the United States, European Union, and Israel have also played a significant role in preventing unification since they view a reconciled Palestinian leadership as a potential threat to the existing power system. By blocking any attempts at elections or power-sharing arrangements, these actors have made sure that political stasis continues. The outcomes of this leadership gap have been catastrophic.