Abdurrrahman b. Ahmed'in El-Muhtasar Fi'l-Vakf Fi'l-Kur'ân isimli eserin tahkiki
The critical edition of Abdurrahman B. Ahmed's work El-Muhtasar Fi'l-Vakf Fi'l-Qur'an
- Tez No: 939413
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kur'ân-ı Kerîm tilavetinde en önemli unsurlardan biri vakf (duraklama) ve ibtidâ (başlangıç) kurallarıdır. Kıraat terminolojisinde vakf, okuma esnasında belirli kurallar çerçevesinde durmayı; ibtidâ ise, anlam bütünlüğünü koruyarak yeniden başlamayı ifade eder. Bu iki hususa riâyet edilmemesi, özellikle mananın yanlış anlaşılmasına yol açmakta ve namaz gibi ibadetlerin hem ifsadına hem de ifasına etki edebilmektedir. Özellikle namaz esnasında vakf ve ibtidâ kurallarına uyulmaması, namazın sıhhatini tehlikeye atabilecek bir durum ortaya çıkarabilmektedir. Bununla birlikte günümüzde Kur'ân okuyucularının bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığı gözlemlenmektedir. Bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak amacıyla kıraat ilmi literatüründe önemli bir yere sahip olan Tayfur es-Secâvendî'nin görüşlerini esas alarak Abdurrahman b. Ahmed'in kaleme aldığı el-Muhtasar fi'l-Vakf fi'l-Kur'ân isimli eserin tahkikinin gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür. Çalışmanın temel amacı, vakf ve ibtidâ konusuna dair yazılmış bu değerli yazma eserin ilmî bir metotla incelenerek gün yüzüne çıkarılması ve Kur'ân'ın manasına uygun şekilde tilavetine katkı sağlanmasıdır. Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan vakf işaretleri, okuyucuya anlam bütünlüğünü koruyarak doğru bir şekilde okuma hususunda yol göstermektedir. Ancak birçok okuyucu, bu işaretlerin hangi kurallar doğrultusunda belirlendiğini ve konuluş amaçlarını yeterince bilmemektedir. İncelenen eserde müellif, vakf işaretlerinin konuluş gerekçelerini açıklamakta ve okuyuculara birtakım önemli tavsiyelerde bulunmaktadır. Çalışmada, el yazması eser nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde ele alınarak tahkik süreci titizlikle yürütülmüştür. Metin, bilgisayar ortamına aktarılmış ve her kelime üzerinde özenle durularak ilmî usuller çerçevesinde akademik dünyaya kazandırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile vakf ve ibtidâ konusunda farkındalık oluşturularak Kur'ân'ın doğru tilavetine katkı sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant aspects of the recitation of the Qur'an is the rules of waqf (pausing) and ibtidâ (starting anew). In Qira'at (Qur'anic recitation) terminology, waqf refers to stopping at designated points within the recitation, while ibtidâ denotes resuming the recitation in a manner that preserves the coherence of meaning. Failure to adhere to these two principles may lead to misinterpretation of the text and affect both the validity and integrity of acts of worship, such as prayer. Particularly during prayer, disregarding the rules of waqf and ibtidâ can pose a risk to the correctness of the prayer itself. However, it has been observed that many Qur'an reciters lack sufficient knowledge in this area. In order to address this deficiency, it was deemed appropriate to undertake the critical edition (tahqīq) of the work el-Muhtasar fi'l-Waqf fi'l-Qur'an, authored by Abdurrahman b. Ahmed, which is based on the perspectives of Tayfur es-Secavendî, a prominent figure in the field of Qira'at sciences. The primary objective of this study is to critically examine this significant manuscript, bringing it to light through scholarly methodology and contributing to the field of Qur'anic recitation. The waqf signs present in the Qur'an serve as guides for readers, ensuring correct recitation while maintaining textual coherence. However, many readers are unaware of the principles governing the placement of these symbols and the reasoning behind their usage. The examined work provides explanations regarding the rationale behind the placement of waqf signs and offers various recommendations for reciters. In this study, the manuscript has been analyzed using qualitative research methods, and the critical edition process has been conducted with great precision. The text was transcribed into digital format, and meticulous attention was given to each word to ensure that the work is preserved and introduced to the academic world according to scholarly standards. This study aims to bring a new perspective to the subject of waqf and ibtidâ, thereby contributing to the field of Qur'anic recitation.