Determinants of liquidity creation in banking sector: Evidence from Türkiye
Bankacılık sektöründe likidite yaratımının belirleyicileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 939412
  2. Yazar: TUĞBA SEL DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türk bankacılık sektöründeki likidite yaratımının temel belirleyicilerini, özellikle sermaye ve dijitalleşme üzerinde yoğunlaşarak incelemektedir. Finansal aracılık teorisine göre bankalar, mevduat toplayarak ve kredi tahsis ederek borç alanlar ile borç verenler arasında aracılık yaparak likidite yaratırlar. Çalışma, gözlemlenmeyen ortak faktörleri dikkate alarak dinamik bir panel veri çerçevesi kullanmaktadır. Bu çalışmanın önemli bir katkısı, kesitsel bağımlılık sorununu çözmek için iki aşamalı enstrümantal değişkenler yaklaşımı ve temel bileşen analizi kullanılmasıdır. Çalışma ayrıca, Türk bankacılık sektöründe daha önce fazla incelenmeyen hem bilanço içi hem de bilanço dışı işlemler aracılığıyla likidite yaratımını ele almaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, yüksek sermaye oranları finansal istikrar için gerekli olsa da aşırı sermaye bankaların likidite yaratma kapasitesini, özellikle bilanço içi işlemlerle likidite yaratımına odaklanıldığında, azaltabilmektedir. Bu durum, düzenleyici otoriteler için finansal istikrar ile ekonomik toparlanmayı destekleyecek şekilde likidite yaratımını teşvik etme ihtiyacı arasında bir denge kurma zorluğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma bankalar içindeki dijitalleşmenin bilançodaki likidite yaratımını olumlu yönde etkilediğini ancak hem bilanço içi hem de bilanço dışı işlemler dikkate alındığında bu etkinin önemsiz olduğunu ve dijitalleşmenin bilanço dışı hesaplarda kaydedilen işlemlere miktarsal bir etkisi olmadığını göstermektedir. Buna ek olarak, çalışma tüm finansal sistemde dijitalleşmenin likidite yaratımı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya koyarak, bankaların dijital teknolojilere yatırım yaparak rekabetçi kalmalarının ve likidite yaratımını sürdürebilmelerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the key determinants of liquidity creation in the Turkish banking sector, focusing on capital and digitalization. According to financial intermediation theory, banks generate liquidity by serving as intermediaries between borrowers and lenders, collecting deposits and allocating credit. The study employs a dynamic panel data framework, accounting for unobserved common factors. A notable contribution of this research is the application of a two-step instrumental variables approach and principal component analysis to address cross-sectional dependency. It also explores both on-balance sheet and off-balance sheet dimensions of liquidity creation, a largely overlooked area in previous research on the Turkish banking sector.The findings reveal that while higher capital ratios are essential for financial stability, excessive capital can reduce banks' capacity for liquidity creation, particularly when focusing on on-balance sheet positions. This underscores the challenge regulators face in balancing financial stability with the need for liquidity creation to foster economic recovery. Additionally, the study finds that digitalization within banks positively influences on-balance sheet liquidity creation. However, the effect is less significant when considering both on- and off-balance sheet positions, suggesting that digitalization does not affect the amount of transactions in off-balance sheet accounts. Furthermore, the research highlights a negative impact of digitalization across the broader financial system on liquidity creation, emphasizing the need for banks to invest in digital technologies to maintain competitiveness and sustain liquidity creation.