The impact of teaching quality on self-regulated learning processes
Öğretim kalitesinin öz-düzenlemeli öğrenme süreçlerine etkisi
- Tez No: 939414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, öğretim kalitesi ile öz-düzenlemeli öğrenmenin temel aşamaları olan öz-yansıtma, öngörü ve performans arasındaki yapısal ilişkileri incelemektedir. Zimmerman'ın döngüsel modeli rehberliğinde yürütülen araştırmada, öğretim uygulamalarının öğrencilerin bilişsel stratejileri, motivasyonel inançları ve davranışsal katılımları üzerindeki etkileri yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, PISA 2022 değerlendirmesine katılan 5128 Türk öğrencisinden oluşan ulusal temsili bir örneklemden elde edilmiştir. Öz-düzenlemeli öğrenmenin her bir aşaması kuramsal temelli göstergelerle değerlendirilmiştir. Öz-yansıtma aşaması büyüme zihniyeti, öz-yönelimli öğrenme özyeterliği, matematik kaygısı ve aidiyet duygusunu içermektedir. Öngörü aşaması, içsel motivasyon, matematiksel kavramlara yönelik öznel aşinalık ve matematik öz-yeterliği ile ölçülmüştür. Performans aşaması ise öz-kontrol, eleştirel düşünme ve akademik sebat ile temsil edilmiştir. Öğretim kalitesi; disiplin iklimi, öğretmen desteği ve bilişsel olarak harekete geçirici öğretim uygulamalarına ilişkin öğrenci algılarına dayalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretim kalitesinin performans aşamasını anlamlı ve doğrudan etkilediğini, ayrıca öngörü aşaması aracılığıyla dolaylı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Öz-yansıtma aşamasının ise performansa doğrudan bir etkisi bulunmamış, ancak öngörü aşamasındaki motivasyonel hazırlık ve planlamayı şekillendirerek dolaylı bir etkide bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, özellikle öğrenmenin ilk aşamalarında, yüksek kaliteli öğretimin öğrencilerin öz-düzenleme becerilerini geliştirmedeki kritik rolünü vurgulamaktadır. Türkiye eğitim sistemi bağlamında yürütülen bu çalışma, stratejik düşünmeyi, öğrenci özerkliğini ve uzun vadeli akademik başarıyı destekleyen öğretim uygulamalarının geliştirilmesine yönelik değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the structural relationships between teaching quality and the core phases of self-regulated learning: self-reflection, forethought, and performance. Guided by Zimmerman's cyclical model, the research utilizes structural equation modeling to analyze how teaching practices influence students' cognitive strategies, motivational beliefs, and behavioral engagement. The data were obtained from a nationally representative sample of 5128 Turkish students who participated in the PISA 2022 assessment. Each phase of self-regulated learning was assessed using theoretically grounded indicators. The self-reflection phase encompassed a growth mindset, self-directed learning self-efficacy, mathematics anxiety, and a sense of belonging. The forethought phase was captured through intrinsic motivation, subjective familiarity with mathematical concepts, and mathematics self-efficacy. The performance phase involved self-control, critical thinking, and perseverance. Teaching quality was evaluated based on students' perceptions of disciplinary climate, teacher support, and cognitively activating instruction. The results demonstrated that teaching quality significantly and directly influenced the performance phase, with indirect effects also observed through the forethought phase. Moreover, self-reflection exhibited a substantial indirect impact on performance by shaping students' motivational readiness and planning in the forethought phase. These findings underscore the essential role of high-quality teaching in enhancing students' self-regulatory capabilities, particularly in the initial phases of learning. Situated within the Turkish education system, this study provides valuable insights for developing instructional practices that promote strategic thinking, student agency, and long-term academic success.