Karadeniz turlarına katılan yerli turistlerin seyahat motivasyonlarının itici ve çekici faktörler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of travel motivations of domestic tourists participating in black sea tours in terms of push and pull factors
  1. Tez No: 939446
  2. Yazar: ÖZLEM KÖMÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Karadeniz turlarına katılan yerli turistlerin seyahat motivasyonlarının itici ve çekici faktörler açısından belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anket aracılığıyla Karadeniz turlarına katılan yerli turistlere yüzyüze ve çevrimiçi ulaşılmaya ve seyahat motivasyon faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan bu çalışmada iki bölümden ve 56 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketin ilk bölümü katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sekiz sorudan ve anketin ikinci bölümü ise katılımcıların Karadeniz turlarına katılım motivasyonlarını çekici ve itici faktörler bağlamında ölçen 48 Likert ifadeden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden yerli turistlerin bütünü oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise araştırmanın veri toplama süreci içerisinde (1 Ağustos 2024-1 Ekim 2024) ulaşılabilen ve Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek kabul edilebilir örneklem büyüklüğünü (384 katılımcı) sağlamak için hazırlanan anket Karadeniz turlarına ilgili tarihlerde katılan yerli turistlere yüzyüze ve çevrimiçi ulaştırılmıştır. Bu çalışmada örnekleme dâhil edilecek bireylerin belirlenmesinde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci sonunda toplam 403 kişiye ulaşılmıştır ve tüm katılımcıların dönütleri araştırma analizlerine dâhil edilmiştir. Araştırma analizleri (SPSS 24.0) sonucunda araştırmaya katılan turistlerin çoğunluğunun; kadın, 25-60 yaş aralığında, lise düzeyinde eğitime sahip, öğrenci ve 0 TL-25,000 TL aylık gelire sahip kişilerden oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca turistlerin %54,3'ü daha önce Karadeniz turuna katılmadıklarını, %78,7'si tekrar Karadeniz turuna katılabileceklerini ve %52,4'ü tekrar tura katılma nedeni olarak tur esnasında gezilecek yerlerin fazla olmasını neden olarak göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the travel motivations of domestic tourists participating in Black Sea tours in terms of push and pull factors. In this context, an attempt was made to reach domestic tourists participating in Black Sea tours face-to-face and online and to determine travel motivation factors through the prepared survey. A survey consisting of two parts and 56 questions was used in this study. The first part of the survey consisted of eight questions aimed at determining the demographic characteristics of the participants and the second part of the survey consisted of 48 Likert-type expressions measuring the participants' motivations for participating in Black Sea tours in terms of push and pull factors. The universe of the research consists of all domestic tourists visiting the Black Sea Region. The research sample consists of domestic tourists who could be reached during the data collection period of the research (August 1, 2024 - October 1, 2024) and who visited the Black Sea Region. In order to provide an acceptable sample size (384 participants) to represent the universe, the prepared survey was delivered face-to-face and online to domestic tourists participating in Black Sea tours on the relevant dates. In this study, simple random sampling method, which is a probability-based sampling method, was used to determine the individuals to be included in the sample. At the end of the data collection process of the study, a total of 403 people were reached and the feedbacks of all participants were included in the research analyses. As a result of the research analyses (SPSS 24.0), it was determined that the majority of the tourists participating in the study were female, between the ages of 25-60, with a high school level education, students and with a monthly income of 0 TL-25,000 TL. In addition, 54.3% of the tourists stated that they had not participated in a Black Sea tour before, 78.7% stated that they could participate in a Black Sea tour again and 52.4% stated that the reason for participating in the tour again was the abundance of places to be visited during the tour.