Grafik tasarımın aktivist hareketlerdeki rolü: Hayvan hakları hareketi afiş tasarımlarında yaratıcı unsurların incelenmesi
The role of graphic design in activist movements: Analyzing creative elements in poster design of the animal movements
  1. Tez No: 939445
  2. Yazar: CEREN IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Grafik tasarım, aktivist hareketlerin toplumsal farkındalık yaratma ve değişim sağlama çabalarında rol oynamaktadır. Hayvan hakları hareketi, hayvanların yaşam koşullarını iyileştirme ve etik bir dönüşüm yaratma amacıyla, grafik tasarım araçlarını etkili bir şekilde kullanmaktadır. Çalışmada, afiş tasarımlarında yaratıcı unsurların kullanımının iletişim gücü ve mesajların etkili bir şekilde iletilmesi üzerindeki rolü incelenmiştir. Grafik tasarım, hayvan hakları hareketinin etik mesajlarını güçlendirerek geniş kitlelere ulaşmasını ve bireyleri harekete geçirmesini sağlayan önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Hayvan hakları hareketinin tarihsel gelişimi, erken dönem farkındalık kampanyalarından dijital çağdaki yenilikçi iletişim stratejilerine kadar uzanmaktadır. Dijital platformlar ve sosyal medya, grafik tasarımın gücünü artırarak, mesajların hızlı bir şekilde yayılmasını ve izleyiciler arasında etkileşim yaratılmasını mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda, yaratıcı grafik tasarım ve etkili metinlerle desteklenen kampanyalar, toplumsal duyarlılık oluşturmada merkezi bir rol üstlenmektedir. Afiş tasarımlarında kullanılan renk, tipografi ve görsel hiyerarşi gibi unsurlar, hayvan hakları hareketinin mesajlarını güçlendirmekte ve empati yaratma stratejilerine katkıda bulunmaktadır. Renklerin duygusal çağrışımları, tipografinin mesajla uyumu ve görsel hiyerarşinin mesajın algılanmasını kolaylaştırması, afişlerin etkinliğini artırmaktadır. Yaratıcı tasarımlar ve metaforik yaklaşımlar, izleyiciyi yalnızca bilgi almaya değil, aynı zamanda düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik etmektedir. Bu çalışma, grafik tasarımın hayvan hakları hareketindeki etkisini toplumsal değişim perspektifinden değerlendirmekte ve afiş tasarımlarının hem görsel hem de anlam boyutlarını ele almaktadır. Sonuçlar, grafik tasarımın yalnızca estetik bir ifade biçimi olmadığını, aynı zamanda toplumsal farkındalık ve değişim yaratmada güçlü bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Yaratıcı ve stratejik tasarımların, hayvan hakları savunuculuğunda etkili bir iletişim platformu olarak rol oynadığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design plays a significant role in the efforts of activist movements to raise social awareness and drive change. The animal rights movement effectively utilizes graphic design tools to improve the living conditions of animals and foster ethical transformation. This study examines the role of creative elements in poster design in enhancing communication power and conveying messages effectively. Graphic design emerges as a vital tool for amplifying the ethical messages of the animal rights movement, enabling it to reach broader audiences and inspire action. The historical development of the animal rights movement spans from early awareness campaigns to innovative communication strategies in the digital era. Digital platforms and social media enhance the power of graphic design, allowing for the rapid dissemination of messages and fostering engagement among audiences. In this context, campaigns supported by creative graphic design and impactful textual elements play a central role in cultivating social sensitivity. Elements such as color, typography, and visual hierarchy in poster design strengthen the messages of the animal rights movement and contribute to strategies aimed at fostering empathy. The emotional connotations of colors, the alignment of typography with the message, and the facilitation of message comprehension through visual hierarchy enhance the effectiveness of posters. Creative designs and metaphorical approaches not only inform the audience but also encourage them to think critically and take action. This study evaluates the impact of graphic design in the animal rights movement from a social change perspective, addressing both the visual and semantic dimensions of poster design. The findings reveal that graphic design is not merely a form of aesthetic expression but also a powerful tool for creating social awareness and driving change. The study underscores the role of creative and strategic designs as an effective communication platform in animal rights advocacy.