Destinasyonda yaşayan yerel halkın turizm hakkındaki algılarının belirlenmesine yönelik bir araştırma: Sinop örneği
A research on determining the perceptions of local people living in the destination about tourism: The case of Sı̇nop
  1. Tez No: 939447
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Sinop destinasyonunda yaşayan yerel halkın destinasyonlarındaki turizm faaliyetlerine ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anket aracılığıyla Sinop destinasyonunda yaşayan yerel halka yüzyüze ve çevrimiçi ulaşılmaya ve turizme ilişkin algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan bu çalışmada iki bölümden ve 31 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma alanı olarak Türkiye'nin en kuzey ucunda yer alan ve Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Merkez, Saraydüzü ve Türkeli ilçelerinden oluşan Sinop destinasyonu seçilmiştir. Korunmuş ve bozulmamış tarihi, kültürü, denizi, doğası ve yerel gastronomisi ile Sinop; turizm açısından önemli alternatif turizm destinasyonlarından biridir. Araştırmanın evrenini Sinop destinasyonunda yaşayan ve araştırmanın veri toplama süreci içerisinde ulaşılabilen yerel halkın bütünü oluşturmaktadır. TÜİK verilerine göre Sinop destinasyonunda 2023 yılı itibariyle toplam 229,716 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Araştırma örneklemi ise veri toplama süreci içerisinde (10 Mart 2024-2 Mayıs 2024) ulaşılabilen ve Sinop destinasyonunda yaşayan yerel halktan oluşmaktadır. Evreni temsil edecek kabul edilebilir örneklem büyüklüğünü (384 katılımcı) sağlamak için hazırlanan anket Sinop destinasyonunda yaşayan yerel halka ulaştırılmıştır. Bu çalışmada örnekleme dâhil edilecek bireylerin belirlenmesinde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci sonunda toplam 405 kişiye ulaşılmıştır ve tüm katılımcıların dönütleri araştırma analizlerine dâhil edilmiştir. Araştırma analizleri (SPSS 24.0) sonucunda; araştırmaya katılan yerel halkın çoğunluğunun erkek, 25-60 yaş aralığında, lisans düzeyinde eğitime sahip, kendi işini yapan ve 25,001 TL-50,000 TL aylık gelire sahip kişilerden oluştuğu; turizmi destinasyonları için yararlı olarak değerlendirdikleri ve destinasyonlarına gelen turistlere yönelik bakış açıları olumlu düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada faktör analizine ilişkin boyutlar; Turizmin Algılanan Pozitif Etkileri (TAPE), Turizmin Doğal Çevre ve Ekonomi Üzerindeki Olumsuz Etkileri (TÇEOE), Turizmin Gelişimine Destek (TGD), Turizmin Gelişiminden Memnuniyet (TGM), Turizmden Kişisel Fayda Sağlama (TKFS) ve Turizmin Olumsuz Sosyo-Kültürel Etkileri (TOSKE) olarak adlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the perceptions of local people living in Sinop destination regarding tourism activities in their destination. In this context, through the survey prepared, it was tried to reach the local people living in Sinop destination face to face and online and to determine their perceptions about tourism. Survey technique was used during the data collection process of the research. In this study, a survey consisting of two parts and 31 questions was used. Sinop destination, which is located at the northernmost tip of Turkey and consists of Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Merkez, Saraydüzü and Türkeli districts, was chosen as the research area. Sinop, with its preserved and untouched history, culture, sea, nature and local gastronomy; it is one of the important alternative tourism destinations in terms of tourism. The population of the research consists of the local people living in the Sinop destination and who can be reached during the data collection process of the research. According to TÜİK data, it has been determined that a total of 229,716 people live in Sinop destination as of 2023. The research sample consists of local people living in the Sinop destination who could be reached during the data collection process (March 10, 2024-May 2, 2024). The survey prepared to ensure an acceptable sample size (384 participants) to represent the universe was delivered to local people living in the Sinop destination. In this study, simple random sampling method, one of the probability-based sampling methods, was used to determine the individuals to be included in the sample. At the end of the data collection process of the research, a total of 405 people were reached and the feedback of all participants was included in the research analysis. As a result of research analysis (SPSS 24.0); the majority of the local people participating in the research are male, aged 25-60, have undergraduate education, are self-employed and have a monthly income of 25,001 TL-50,000 TL; it was determined that they evaluated tourism as beneficial for their destinations and their perspectives towards tourists coming to their destinations were positive. Dimensions related to factor analysis in the research; Perceived Positive Effects of Tourism, Negative Effects of Tourism on the Natural Environment and Economy, Support for the Development of Tourism, Satisfaction with the Development of Tourism, Personal Benefit from Tourism and Negative Socio-Cultural Effects of Tourism is named.