Masabaşı çalışan kadınlarda tuvalet davranışı, üriner inkontinans ve üriner semptom ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between toilet behavior, urinary incontinence, and urinary symptoms in desk-working women
- Tez No: 939448
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı masabaşı çalışan kadınların tuvalet davranışları, üriner inkontinans ve üriner semptom ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında masabaşı çalışan (n=93) ve çalışmayan (n=98) kadınlar dahil edildi. Kadınların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri sorgulandıktan sonra alt üriner sistem semptomları ve üriner inkotinans varlığı Uluslararası İdrar Kaçırma Sorgulama Formu (ICIQ-SF), Aşırı Aktif Mesane Anketi-V8 (AAM-V8) ve Ürogenital Distres Envanteri-6 (ÜDE-6) ile, tuvalet alışkanlıkları Tuvalet Davranışları Kadınların Boşaltım Davranış Skalası ile, pelvik taban semptomlarının varlığı ve bireyin rahatsızlık düzeyi Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi (GPTRA) ile değerlendirildi. Tuvalet davranışlarının ertelenmesi ve ertelenme sebepleri kapalı uçlu sorular ile sorgulandı. Masabaşı çalışan ve çalışmayan kadınların üriner semptomları, tuvalet davranışları, pelvik taban disfonksiyonları, tuvalet erteleme davranışının ve erteleme sebeplerinin benzer olduğu bulundu. Masabaşı çalışmayan kadınların masabaşı çalışan kadınlara kıyasla ICIQ-SF ölçeğinin ortanca değerinin daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between toileting behaviors, urinary incontinence, and urinary symptoms in desk-working women. The study included women aged 18–65 years, both desk workers (n = 93) and non-desk workers (n = 98). After assessing the women's physical and sociodemographic characteristics, lower urinary tract symptoms and urinary incontinence were evaluated using the International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), the Overactive Bladder Questionnaire-V8 (OAB-V8), and the Urogenital Distress Inventory-6 (UDI-6). Toileting behaviors were assessed using the Toileting Behavior: Women's Elimination Behavior Scale, while the presence of and individual bother related to common pelvic floor symptoms were assessed using the Pelvic Floor Bother Questionnaire (PFBQ). Reasons for delaying toileting were explored through closed-ended questions. The findings showed that urinary symptoms, toileting behaviors, pelvic floor dysfunction, and toileting delay and its causes were similar between desk and non-desk working women. The median ICIQ-SF score was higher among non-desk workers compared to desk workers.