Sürdürülebilir ekoloji temelli STEAM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin tutum ve bilişsel yapılarına etkisi
The effect of sustainable ecology-based STEAM activities on theattitudes and cognitive structures of middle school students
  1. Tez No: 939449
  2. Yazar: MELİSSA ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, bir ortaokul bahçesini ekolojik bir bahçeye dönüştürerek ve STEAM destekli fen eğitimi kullanılarak ortaokul öğrencilerinin çevre hakkındaki tutum ve bilişsel yapılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu bir devlet ortaokulunun 7. sınıf seviyesinde öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma karma araştırma yönteminden eşzamanlı üçgenleme desenle yürütülmüştür. Nicel boyutta çevre tutum ölçeği; nitel boyut ise çalışma öncesinde ve sonrasında öğrencilere uygulanan görüşme formundan yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmada bir diğer veri toplama aracı olarak kelime ilişkilendirme testi kullanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilere öncelikle çevre bilinci ve sürdürülebilir kalkınma konu alanına yönelik okulun arka bahçesinde yapılacak olan ekolojik bahçe ile ilgili beklentilerini, çevre ve sürdürülebilir kalkınma hakkındaki düşüncelerini ortaya çıkarmaya yönelik sorular sorulmuştur. Kullanıma kapalı çevre ve görüntü kirliliğine neden olabilecek boş alan problemine çözüm olarak okulun arka bahçesini ekolojik bir bahçeye çevirmek isteyen öğrenciler, matematik öğretmeni rehberliğinde okulun arka bahçesinin alanını ölçmüş, bu alana uygun görsel sanatlar öğretmeni rehberliğinde öğrencilerin hayalindeki tasarımlar yapılmıştır. Peyzaj mimarı ve çevre mühendisi rehberliğinde öğrenciler bahçeye xv ekilecek bitki ve budama sanatları hakkında eğitim almışlardır. Fen Bilimleri öğretmeni rehberliğinde bitki üreme, büyüme ve gelişmesi, geri dönüşüm malzemeleriyle ürünler elde etme, elektrik devresinde paralel ve seri bağlama ve sürdürülebilir kalkınma hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler edindikleri bilgiler yardımı ile bahçeye çiçek, meyve ve sebze dikmişlerdir. Geri dönüştürülebilen, yeniden kullanılabilen ürünlerle ekolojik bir bahçe yapmışlardır. Bu sayede öğrencilerde okul dışı öğrenme ortamı sağlanarak öğrencilerde çevre bilinci oluşturulmuştur. Süreç sonunda öğrencilerin, kelime ilişkilendirme testindeki kelimelere karşılık yazdıkları kelimelerde niceliksel bir artış ve çevre tutum ölçeği ve görüşme formlarının incelenmesi sonucunda çevreye karşı tutum ve görüşlerinde anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of transforming a middle school garden into an ecological space through STEAM-based science education on students' environmental attitudes and cognitive understanding. The participants consisted of 20 seventh-grade students from a public middle school. The research followed a mixed-methods approach using the concurrent triangulation design. Quantitative data were collected through an Environmental Attitude Scale, while qualitative data were obtained from pre- and post-interviews. A word association test was also used as an additional data collection tool. At the beginning of the study, students were asked about their expectations regarding the ecological garden and their opinions on environmental issues and sustainable development. In response to an unused and visually unappealing area behind the school, students proposed turning it into an ecological garden. Under the guidance of the mathematics teacher, they measured the area. With the support of the visual arts teacher, they created design plans. They also received training from xvii a landscape architect and an environmental engineer on suitable plants and pruning techniques. Through activities led by the science teacher, students learned about plant reproduction and growth, creating products using recycled materials, building parallel and series circuits, and principles of sustainability. Using this knowledge, they planted flowers, fruits, and vegetables, and built the garden using recyclable and reusable materials. This process provided an out-of-classroom learning environment and helped raise environmental awareness. At the end of the study, students showed an increase in the number of words they associated with environmental concepts. Results from the attitude scale and interview forms indicated significant improvements in their environmental attitudes and perspectives.