Orbitopati gelişmeyen graves tanılı hastalarda kontrast duyarlılık fonksiyonu ve optik sinir başının değerlendirilmesi
Evaluation of contrast sensitivity function and optic nerve head in patients diagnosed with graves without orbitopathy
  1. Tez No: 939465
  2. Yazar: MARIAM AZIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Graves hastalarında fonksiyonel göz hasarı gelişmeden önce, subklinik evrede gerçekleştirilecek erken tanı ve uygun takip yöntemleriyle geri dönüşü olmayan görme kaybının önlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 30 Graves orbitopatisi olan hasta, 30 orbitopati gelişmeyen Graves tanılı hasta ve 30 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Her üç grubun tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hertel ekzoftalmometre ile proptozis değerlendirildi. Klinik aktivasyon, klinik aktivasyon skoru ile değerlendirildi. Hastalık şiddeti Europen Group on Graves Orbitopathy sınıflaması ile değerlendirildi. FACT paneli kullanarak hastaların uzaysal kontrast duyarlılık fonksiyonu ölçüldü. Her üç gruptaki hastalardan Spektral Domain Optik Koherens Tomografi (SD-OKT) ile ölçümler alındı. SD-OKT ile peripapiller retinal sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, EDTRS'nın 9 alanında makula kalınlığı değerlendirildi. Tüm hastaların OKT görüntüleri ImageJ programına yüklenerek koroidal vasküler indeks (KVİ) değeri hesaplandı. Bulgular: Gruplar arasında peripapiller RSLT kalınlığı, koroid kalınlığı, KVİ karşılaştırıldılğında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to prevent irreversible vision loss in Graves' patients by enabling early diagnosis and appropriate follow-up methods during the subclinical stage before functional eye damage occurs. Material and Method: The study included 30 patients diagnosed with Graves' orbitopathy, 30 patients diagnosed with Graves' disease who did not develop orbitopathy, and 30 healthy volunteers. Comprehensive ophthalmological examinations were conducted for all three groups. Clinical activity was assessed using the clinical activity score, while disease severity was evaluated according to the European Group on Graves Orbitopathy classification. The spatial contrast sensitivity function of the participants was measured using the Functional Acuity Contrast Test (FACT) panel. Additionally, measurements were obtained from all participants using Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT), focusing on peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and macular thickness across nine areas of the Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) grid. OCT images were analyzed using the ImageJ software to calculate the choroidal vascular index (CVI). Results: No significant difference was observed when RNFL thickness, choroidal thickness, and CVI were compared between the groups (p>0.05).