Hiperkalemik hastalarda potasyum/kalsiyum oranının EKG güzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of potassium/calcium ratio on ECG in hyperkalemic patients
  1. Tez No: 939472
  2. Yazar: EMRE İSLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda Hiperkalemi hastalarında EKG değişikliklerinin ve prognozun öngörülmesinde kardiyak etkisi olan bazı biyokimyasal parametrelerin [potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum/kalsiyum oranı (PKO), potasyum/magnezyum oranı (PMO), potasyum/fosfor oranı (PFO)] etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir kohort çalışması olup, bu çalışmaya serum potasyum düzeyi > 5.5 mEq/L olan, 18 yaş ve üzeri 149 hasta dahil edilmiştir. Hiperkalemi tanısı alan hastalarda biyokimyasal parametrelerin EKG değişikliklerini ve prognozu öngörmedeki etkinlikleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 149 hastanın ortalama yaşı 72 olup %55.7'si (83) kadın olarak saptandı. Çalışmamızdaki hastaların 11'inde (%7,4) ise 28 gün içerisinde mortalite meydana geldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of certain biochemical parameters with known cardiac effects—specifically potassium, calcium, magnesium, phosphorus levels, and the ratios of potassium to calcium (K/Ca ratio, PCR), potassium to magnesium (K/Mg ratio, PMR), and potassium to phosphorus (K/P ratio, PPR)—in predicting electrocardiographic (ECG) changes and prognosis in patients with hyperkalemia. Materials and Methods:This was a single-center, prospective, observational cohort study. A total of 149 patients aged 18 years and older with a serum potassium level >5.5 mEq/L were included. The predictive value of these biochemical parameters regarding ECG changes and prognosis was assessed in patients diagnosed with hyperkalemia. Results: The mean age of the 149 patients included was 72 years, and 55.7% (n=83) were female. Mortality within 28 days was observed in 11 patients (7.4%).