Spina bifidalı bireylerin bağımsız yaşam süreçleri: Sosyal hizmet açısından bir değerlendirme
The independent living processes of individuals with spina bifida: An evaluation from a social work perspective
  1. Tez No: 939481
  2. Yazar: CANAN AYDOĞAN TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Spina bifida ile yaşayan bireyler doğdukları andan itibaren sağlık durumları nedeniyle bağımsız yaşam süreçlerinde çok boyutlu güçlüklerle baş etmek zorunda kalırlar. Bir yandan sağlık ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan toplum içinde görülmemenin getirdiği sonuçlarla yüzleşmektedirler. Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet bakış açısıyla spina bifidalı yetişkinlerin ekosistem ve güçlendirme yaklaşımı bağlamında ayrışma bireyleşme süreçlerindeki yaşam deneyimlerini ve toplumsal yaşama bağımsız katılım için ihtiyaçlarını anlamaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmış, 25 yaş ve üzeri 25 spina bifidalı bireyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiş ve COREQ kriterleri doğrultusunda raporlanmıştır. Bulgular;“Ebeveynlerle yaşam deneyimleri”,“Toplumsal yaşam deneyimleri”,“Ayrışma bireyleşmeye ilişkin görüşleri”,“Toplumsal yaşama bağımsız katılmak için ihtiyaçlar”olmak üzere dört bölümde ele alınmıştır. Spina bifidalı bireylerin ebeveynlerinin spina bifida hakkında derin bir bilgi eksikliği yaşadıkları; yalnızca üriner inkontinans deneyimleyen bireylerin ebeveynlerinin tanıyı sıklıkla reddettikleri; aşırı korumacı ebeveyn tutumlarının ise bireylerin bağımsız yaşam becerileri edinmelerini zorlaştırdığı görülmüştür. Akran ilişkilerinde ve eğitim sisteminde sıkça ayrımcılıkla; toplumda ise sınırlı bir kabulleniş ile yok sayma arasında değişen tutumlarla karşılaşmaktadırlar. Ayrışma bireyleşme sürecini destekleyen unsurlar arasında bireysel çaba, kendine güvenme, sorumluluk duygusu, spora katılım ve ulaşımda özgürlük öne çıkarken; üriner inkontinans, erişilebilirlik zorlukları, baskıcı tutumlar ve özellikle kadın özneler açısından toplumsal cinsiyet rolleri süreci zorlaştıran deneyimler olmuştur. Özneler, bu süreçte güçlenmenin bireysel çabayla birlikte aile, akranlar ve sosyal çevreyle kurulan güçlü ilişkilere; ayrıca eğitim ve sağlık sistemlerinde yapılacak yapısal düzenlemelere bağlı olduğunu ifade etmişlerdir. Sosyal hizmetin, spina bifidalı bireylerin bağımsız yaşam yolculuklarında karşılaştıkları güçlükleri aşabilmeleri için, hem bireysel güçlenmelerini destekleyen hem de aile ve toplumu sürece dahil eden bütüncül ve hak temelli müdahaleler sunması önerilmektedir. Özellikle tıbbi sosyal hizmet ve okul sosyal hizmeti aracılığıyla, toplumsal farkındalığı artıran ve yapısal eşitsizliklerle mücadeleyi amaçlayan düzenlemeler gündeme alınmalı ve sosyal politikalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Individuals living with spina bifida face multidimensional challenges in their independent living processes due to their health conditions from birth onward. While managing their health needs, they also confront the consequences arising from social invisibility. The aim of this research, from a social work perspective, is to understand the life experiences of adults with spina bifida in their separation-individuation processes and their needs for independent participation in social life, within the framework of the ecosystem and empowerment approaches. A qualitative research method with a phenomenological design was employed in the current study, and in-depth interviews were conducted with 25 individuals with spina bifida who were 25 years or older. The data obtained from the interviews were thematically analyzed using the MAXQDA Qualitative Data Analysis Software and reported in accordance with COREQ criteria. The findings were discussed in four sections:“Life Experiences with Parents,”“Social Life Experiences,”“Perspectives on Separation-Individuation,”and“Needs for Independent Participation in Social Life.”It was found that parents of individuals with spina bifida had a profound lack of knowledge about the condition, that parents of those experiencing only urinary incontinence often denied the diagnosis, and that overprotective parental attitudes hindered the development of independent living skills. Participants experienced frequent discrimination in peer relationships and within the education system and encountered societal attitudes that ranged from limited acceptance to complete denial. Factors that supported the separation-individuation process included personal effort, self-confidence, a sense of responsibility, engagement in sports, and autonomy in transportation, whereas challenges were posed by experiences such as urinary incontinence, accessibility barriers, oppressive attitudes, and, particularly for female participants, restrictive gender roles. Participants emphasized that empowerment in this process depended not only on personal effort but also on strong relationships with family, peers, and their social environment, as well as structural adjustments within the education and healthcare systems. It is recommended that social workers offer holistic and rights-based interventions that support individual empowerment while also engaging families and society in addressing the challenges faced by individuals with spina bifida in their journey toward independent living. Especially through medical social work and school social work, efforts should focus on increasing societal awareness and addressing structural inequalities supported by social policy reforms.