Dil bilgisi konularının öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanılmasının öğrenci başarısına etkisi
The effect of using Web 2.0 tools in teaching grammar subjects on student success
  1. Tez No: 939515
  2. Yazar: GAMZE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, dil bilgisi konularının öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanılmasının öğrenci başarısına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, Web 2.0 araçlarının öğrencilerin öğrenme süreçlerine aktif katılımını nasıl etkilediğini ortaya koymak ve bu araçların dil bilgisi öğretiminde nasıl kullanılabileceğini göstermektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Kahramanmaraş il merkezinde bulunan bir devlet okulunda, 36 kişiden oluşan 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, iki grup öğrenci üzerinde ön test ve son test uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda geleneksel yöntemlerle ders işlenirken, deney grubu dersleri hazırlanan deney planı doğrultusunda Web 2.0 araçlarıyla desteklenen materyallerle işlevsel hale getirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlayıp yayınladığı örnek soruların ilgili dil bilgisi soruları kullanılarak geliştirilen“Türkçe Dil Bilgisi Başarı Testi”ile toplanmıştır. Nitel veriler ise uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizlerinden elde edilen bulgular, Web 2.0 araçlarının öğrencilerin dil bilgisi başarılarında anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Çalışma, Web 2.0 araçlarının dil bilgisi öğretiminde öğrenci merkezli, uygulamaya dönük ve sezdirici bir yapıda kullanılmasının öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of using Web 2.0 tools in teaching grammar subjects on student success. The main objective of the research is to reveal how Web 2.0 tools affect students' active participation in the learning process and to show how these tools can be used in teaching grammar. The study group of the research consists of 36 8th grade students in a public school located in the city center of Kahramanmaraş in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The research was carried out by applying pre-test and post-test to two groups of students. While the course was taught with traditional methods in the control group, the lessons in the experimental group were made functional with materials supported by Web 2.0 tools in line with the prepared experimental plan. The quantitative data of the research were collected with the“Turkish Grammar Achievement Test”developed by the researcher using the relevant grammar questions of the sample questions prepared and published by the Ministry of National Education. The qualitative data were obtained through the“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher after receiving expert opinions. The findings obtained from the analysis of the data show that Web 2.0 tools provide a significant increase in students' grammar achievement. The study reveals that the use of Web 2.0 tools in a student-centered, practice-oriented and intuitive structure in grammar teaching positively affects student achievement.