İş tatmininin mesleki yönelim ve kariyer geliştirme arzusu üzerindeki etkisi
Impact of job satisfaction on occupational orientation and desire for career development
  1. Tez No: 939516
  2. Yazar: EROL ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İŞ TATMİNİNİN MESLEKİ YÖNELİM VE KARİYER GELİŞTİRME ARZUSU ÜZERİNDEKİ ETKİSİ İş tatmininin çalışanların işlerine yönelik tutumlarını etkileyen bir unsur olmakla beraber mesleki yönelim ve dolayısıyla kariyer geliştirme bakımından da çalışanların kararlarını yönlendirebileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada iş tatminin mesleki yönelim ve kariyer geliştirme arzusu üzerindeki etkisini incelemek ve aynı zamanda araştırmanın sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Literatürde her ne kadar bu üç parametreden bir ya da ikisi nitel ya da nicel yöntemler kullanılarak ele alınmışsa da üç parametrenin birlikte ele alındığı çalışmalar azdır. Bu bağlamda bu çalışma, literatürdeki bu eksikliği gidermek amacı ile tasarlanmıştır. Araştırmada veriler yüz yüze anket yoluyla toplanmış olup araştırmanın örneklemine Rize İlinde görev yapan 1004 öğretmen dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiki veriler, normallik testleri, geçerlilik, güvenilirlik analizleri ve korelasyon analizlerinin yapıldığı çalışmadan elde edilen bulgulara göre iş tatmini, mesleki yönelim ve kariyer geliştirme parametreleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki söz konusudur. Bu bağlamda çalışma analiz sonuçları incelendiğinde; iş tatmini, mesleki yönelim ve kariyer geliştirme arzusu üzerindeki etkileri analiz etmek için gerçekleştirilen nicel analizler, iş tatmininin bu iki parametre üzerinde belirgin pozitif etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPACT OF JOB SATISFACTION ON OCCUPATIONAL ORIENTATION AND DESIRE FOR CAREER DEVELOPMENT It is thought that job satisfaction is a factor that affects employees' attitudes towards their jobs and can also direct employees' decisions in terms of professional orientation and therefore career development. In this context, this study aims to examine the effect of job satisfaction on professional orientation and career development desire and also to make recommendations in line with the results of the research. Although one or two of these three parameters have been addressed using qualitative or quantitative methods in the literature, studies that address all three parameters together are few. In this context, this study aims to eliminate this deficiency in the literature by collecting data from 1004 teachers working in Rize Province through a face-to-face survey. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS 29.0 package program. According to the findings obtained from the study in which descriptive statistical data, normality tests, validity, reliability analyses and correlation analyses were conducted, there is a significant and positive relationship between job satisfaction, professional orientation and career development parameters. In this context, when the study analysis results are examined; the quantitative analyses conducted to analyze the effects on job satisfaction, professional orientation and career development desire revealed that job satisfaction has significant positive effects on these two parameters.