Örgütsel çatışmanın çalışan performansı ve iş tatmini üzerindeki etkileri: Artvin Çoruh Üniversitesi örneği
The effects of organizational conflict on employee performance and job satisfaction: The case of Artvin Çoruh University
  1. Tez No: 939521
  2. Yazar: EROL ADİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, çatışma yönetim stratejilerinin çalışanların performansı ve iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda, Artvin Çoruh Üniversitesi'nde çalışan bireylerin iş ortamında karşılaştıkları çatışma durumlarında hangi yönetim yaklaşımlarını benimsediklerini belirlemek ve bu tercihlerin (problem çözme, uyma, zorlama, kaçınma ve taviz verme stratejileri) çalışanların iş tatmini ve performansıyla olan ilişkisini araştırmak hedeflenmiştir. Bu sayede, çatışma yönetim stratejilerinin iş hayatındaki önemi daha iyi anlaşılacak ve çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik öneriler sunulacaktır. Araştırma, Artvin Çoruh Üniversitesi'nde akademik, idari ve işçi statüsünde çalışan tüm iş göreni kapsamaktadır. Toplamda 956 iş görenin yer aldığı bu çalışmada, 285'inin yanıtları toplanmış ve elde edilen veriler,“Statistical Package for the Social Sciences”(SPSS-19) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada betimleyici istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, problem çözme ve taviz verme stratejileri iş tatminini artırarak olumlu sonuçlar doğururken, zorlama ve kaçınma stratejileri tatmin üzerinde belirgin bir etki yaratmamaktadır. Uyma stratejisi, bireylerin kendi ihtiyaçlarını göz ardı edip başkalarının beklentilerini önceliklendirmesi nedeniyle iş tatminini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Problem çözme, kaçınma ve taviz verme stratejileri, iş performanslarını doğrudan etkilemektedir. Yetersiz çatışma yönetimi, ekip içi iş birliğini zayıflatabilir, iletişim sorunlarına yol açabilir ve çalışan performansını olumsuz etkileyebilmektedir. Etkili çatışma yönetimi, çalışanların sorun çözme yeteneklerini geliştirerek iş yerinde daha olumlu bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunur. Bu bağlamda, yöneticilerin çatışma durumlarını doğru bir şekilde analiz etmeleri ve uygun stratejileri belirlemeleri son derece önemlidir. Çatışma yönetim stratejilerinin titizlikle seçilmesi, çalışanların iş tatmini ve performansını artırma potansiyelini en üst düzeye çıkarma fırsatı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of conflict management strategies on employee performance and job satisfaction. In this context, it is intended to determine which management approaches individuals working at Artvin Coruh University adopt in conflict situations they encounter in the workplace, and to investigate the relationship between these preferences (problem-solving, accommodating, forcing, avoiding, and compromising strategies) and employees' job satisfaction and performance. Thus, the importance of conflict management strategies in professional life will be better understood, and recommendations for increasing employee satisfaction will be presented. The research encompasses all employees working in academic, administrative, and laborer statuses at Artvin Coruh University. In this study, which includes a total of 956 employees, responses from 285 individuals were collected, and the obtained data were analyzed using the“Statistical Package for the Social Sciences”(SPSS-19) program. Descriptive statistics, correlation, and regression analyses were applied in the study. According to the research findings, problem-solving and compromise strategies lead to positive outcomes by increasing job satisfaction, while coercion and avoidance strategies do not have a significant impact on satisfaction. The conformity strategy can negatively affect job satisfaction as individuals may prioritize others' expectations over their own needs. Problem-solving, avoidance, and compromise strategies directly influence job performance. Insufficient conflict management can weaken collaboration within teams, lead to communication issues, and negatively impact employee performance. Effective conflict management contributes to creating a more positive atmosphere in the workplace by enhancing employees' problem-solving skills. In this context, it is crucial for managers to accurately analyze conflict situations and determine appropriate strategies. Carefully selecting conflict management strategies offers the opportunity to maximize the potential for increasing employee job satisfaction and performance.