The effects of workforce diversity on the organizational performance of humanitarian organizations
İnsani yardım kuruluşlarında işgücü çeşitliliğinin örgütsel performans üzerindeki etkileri
- Tez No: 818551
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İnsani yardım kuruluşları, afetler, çatışmalar veya savaşlar sırasında hızlı ve etkili bir şekilde yardım sağlamak için çalışmaktadır. İnsanlık kavramı, bu kuruluşların temel felsefesidir. Günümüz dünyasında, insanlar çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. İnsani yardım kuruluşlarının amacı, mülteciler, içeride yerinden edilmiş kişiler ve diğer ihtiyaç duyan gruplara yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, küreselleşme nedeniyle dünya her geçen gün daha büyük bir köye dönüşmekte ve bu nedenle iş gücü çeşitliliği de giderek artmaktadır. İnsani yardım kuruluşları, düşünce çeşitliliğinin daha fazla yaratıcılık ve yenilikçiliği teşvik ettiğini anlamakta ve daha çeşitli ve kapsayıcı iş yerleri oluşturmaya çaba göstermektedirler. Dünyada büyük gelişmeler ve değişiklikler olduğu için bu konuda daha fazla araştırma yapılmalıdır. Ek olarak, diğer organizasyon türlerine kıyasla insani yardım kuruluşlarında bu konuda az araştırma bulunduğu için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Çeşitlilik, herhangi bir insani yardım kuruluşunun iş tanımının temel unsurlarından birisi olması nedeniyle de bu çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Bu araştırma, Türkiye'deki insani yardım kuruluşlarının performansı üzerinde işgücü çeşitliliğinin etkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı, bu kuruluşlardaki bireylerin dil, kültürel normlar ve cinsiyet çeşitliliği ile ilgili deneyimlerini ve bakış açılarını araştırmak ve işbirliği ve yararlanıcıların tatmini üzerinde çeşitliliğin etkilerini belirlemektir, bu bağlamlarda çeşitliliğin hem faydalarını hem de zorluklarını belirlemektir. Çalışma giriş ve sonuç hariç iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm çeşitlilik literatürünün incelenmesi ve ikinci bölüm çeşitliliğin insani yardım kuruluşlarının performansını nasıl etkilediğine yönelik bir alan araştırmasını kapsamaktadır. Bu çalışmada literatür taraması sonuçlarına dayanarak insani yardım kuruluşlarının performans göstergeleri olarak işbirliği ve yararlanıcı tatmini kabul edilmiş ve çeşitliliğin bu iki gösterge üzerindeki etkisi incelenmiştir. Örgüt içinde paydaşlar arasındaki iletişim ve bilgi akışı, çeşitliliği etkileyen bir performans faktördür. Ayrıca çalışanlar arasındaki ve yararlanıcılar arasındaki güven üzerinde etkisi vardır. Örgüt içi işbirliği, bu unsurlar tarafından etkilenir ve bu da performans göstergelerinden biridir. Bu tür kuruluşlarda müşteri yerine yararlanıcılar olduğu için, yararlanıcı tatmin örgütsel performans için çok önemlidir. İşbirliği konusunda, çeşitliliğin iletişim, güven ve çatışma üzerindeki etkisini inceleyerek organizasyonların çeşitliliği yönetmedeki başarısı belirlemeye çalışılmıştır.Araştırmanın konusu ve amaçları göz önüne alındığında, nitel yaklaşımın en iyi seçenek olduğu sonucuna varılmış ve veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Bu yöntem, katılımcılara özgürce ifadelerini dile getirme ve araştırma konusuyla ilgili deneyimlerini paylaşma fırsatı vermiştir. İnsani yardım kuruluşlarındaki çeşitlilik üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olması nedeniyle içerik analizi en uygun analiz yöntemi olarak belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler araştırmacı tarafından yüzyüze 31 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ortalama olarak, her katılımcının yaklaşık iki yıllık insani yardım kuruluşunda çalışma deneyimi bulunmasına özen gösterilmiştir. Çalışma için kar topu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İlk katılımcılar araştırmacının kendi belirlemesiyle seçilmiş ve ardından bu katılımcılar yeni katılımcılar önermişlerdir. Çeşitliliği sağlamak için her katılımcı önerildiğinde demografik bir değerlendirme yapılmıştır. Kodlama sürecinde tümevarım ve tümdengelim kodlama tekniklerini birleştiren karma bir kodlama yaklaşımı kullanmıştır. Araştırma hedefleri ve mevcut çalışmalar dikkate alınarak önce bir kod seti oluşturulmuştur. Bununla birlikte, katılımcılar yeni bilgiler ve görüşler sundukça bu kodlar yeni temaları içerecek şekilde güncellenmiştir. Bulgulara göre, çalışanların iş arkadaşları ile dil, kültürel normlar ve cinsiyet farklılığından kaynaklanan iletişim sorunları yaşadığını belirtilmiştir. Bu sorunların geçici olduğunu ve genellikle yeni işe alınan çalışanların bu sorunları yaşadığını ancak zamanla ortadan kaybolduğu belirtilmiştir. İletişim engellerinin en büyük nedeni dil çeşitliliğidir, ardından kültürel normlar ve cinsiyet gelmektedir. Genel olarak, dil, cinsiyet ve kültürel normlardaki çeşitliliğin kuruluş içinde iletişime olumsuz etkisi olmadığı, aksine bilgi akışı ve işlerin tamamlanması üzerinde olumlu ve önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Katılımcılar açısından çeşitlilik, bilgi ve bilinç düzeyini artırmanın bir yolu olarak görülmektedir ve dil ile kültürel normların bu konuda önemli bir rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak katılımcıların çoğu cinsiyet faktörünün, bu bağlamda önemli olmadığına inanmaktadır. Katılımcıların çoğunluğu karışık bir ekipte çalışmaktan dolayı herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirttilmşlerdir ve çeşitliliği işleri için önemli bir faktör olarak gördüklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca, dil, kültürel normlar veya cinsiyet açısından kendilerinden farklı olan meslektaşlardan öğrenme konusunda zorluk yaşamadıklarını belirttilmişlerdir. Bazıları dilin öğrenme kolaylığını etkileyebileceğini belirtse de, bu zorlukları aşmak için İngilizce gibi ortak bir dil kullanabileceklerini ifade etmişlerdir. Yukarıdakilerden anlaşıldığı üzere, çeşitliliğin insani yardım organizasyonları içinde çalışanlar arasındaki iletişim üzerinde gerçek anlamda olumsuz etkileri bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bazı olumsuz etkiler olduğu belirtilse de, bunların geçici olduğu algısı ortaya çıkmıştır. Öte yandan, katılımcılar çeşitliliğin çalışmaları ve iletişimleri üzerinde önemli olumlu etkileri olduğuna inanmaktadırlar. Elde edilen bulgulara göre, insani yardım kuruluşlarındaki personelin çoğu kuruluşlarındaki çeşitliliği kabul etmekte ve bunu işleri için önemli ve olumlu bir faktör olarak görmektedir. Ayrıca, yanıtlar çalışanlar arasında genel bir güven ortamının olduğunu göstermektedir. Bu güven ortamı, insani yardım kuruluşlardaki çalışma ortamında yaygın olarak mevcuttur. Katılımcılar, iş arkadaşlarına, aralarındaki farklara bakılmaksızın ihtiyaç duyduklarında kendilerine yardım etmekte tereddüt etmeyeceklerine güvendiklerini belirttilmiştir. Ayrıca, birçok katılımcı için neredeyse günlük olarak görevlerini tamamlamak için iş arkadaşlarına yardımına zaten bağımlı olduklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar, iş arkadaşlarının yetkinliklerine olan güvenlerinin, benzerlikler ve farklılıklar üzerine değil, deneyim ve işte samimiyet üzerine dayandığını belirtmişlerdir. Yanıtların olumsuz olduğu ve çeşitliliğin olumsuz etkilerinin görüldüğü iki alan, çatışmalar ve kuruluşun rolü ile ilgilidir. Katılımcıların çoğunun dil, kültürel normlar ve cinsiyet çeşitliliği nedeniyle ortaya çıkan bazı çatışmaların olduğunu belirttiği görülmüştür. Katılımcıların yarısından fazlası, dil, kültürel normlar veya cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan sebeplerle zorbalık veya uygunsuz konuşmalara maruz kaldıklarını belirtimişlerdir. Dil, kültürel normlar ve cinsiyet çeşitliliğinin ikinci olumsuz etkisi, katılımcıların yöneticiler tarafından bu çeşitlilik temelinde ayrımcılık yaşadığı hissine kapılmasıdır. İnsani kuruluşların bu tür ayrımcılığı engellemek için yasal düzenlemeleri olmasına ve bireyler arasındaki farklılıklardan kaynaklanan sorunları aşma çabaları bulunmasına rağmen, açıkça yeterli olmadığı düşünülmektedir. Dil, kültürel normlar ve cinsiyet açısından çeşitliliğin önemi, görüşmelerin ikinci bölümünde daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çeşitlilik, organizasyonların çalışmalarını yürütmek, yararlanıcılarla ilgilenmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için gereken yetkinlikleri ve uzmanlığı sağlamak açısından hayati önem taşır. Görüşmelerin ikinci bölümünde katılımcıların sorulara verdiği yanıtlardan açıkça anlaşıldığı üzere, dil, kültürel normlar ve cinsiyet açısından çeşitliliğin, yararlanıcıların tatmini üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi bulunmaktadır. İnsani yardım kuruluşlarının, yararlanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve çalışmalarını başarıyla tamamlayabilmek için farklı özelliklere sahip bir çalışan kadrosu istihdam etmeye zorlandığı görülmektedir. Bu araştırmanın sonuçlarıyla elde edilen bulgular doğrultusunda,dil, kültürel ve cinsiyet çeşitliliğinin, insani yardım kuruluşlarının performansını artırmak için büyük öneme sahip olduğu ve bu tür çeşitliliklerin bu kuruluşlarda vazgeçilmez olduğu belirlenmiştir. Ancak çeşitlilikten elde edilecek faydaları elde etmek ve dezavantajlarını aşmak için, iyi bir şekilde yönetilmeli ve çeşitliliği teşvik eden ve saygı gösteren bir ortam sağlanmalıdır. Katılımcıların yanıtlarından anlaşıldığı üzere, birçok kişi bir şekilde iş arkadaşından veya yetkililerden ayrımcılık veya zorbalıkla karşılaştıklarını düşünmektedir. Ayrıca, insani yardım kuruluşlarının çeşitlilik konusunda farkındalık yaratma ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik benimsenen politikaların yeterli olmadığına inanılmaktadır. Bu nedenle, insani yardım kuruluşlarının bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırması ve çeşitlilik nedeniyle ayrımcılık ve zorbalığı engellemek için daha sıkı yasaların hayata geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of workforce diversity on the performance of humanitarian organizations in Turkey. The study aims to identify the effects of diversity on cooperation and beneficiaries' satisfaction, as well as to explore the experiences and perspectives of individuals within these organizations regarding diversity in language, cultural norms, and gender. In addition, the study seeks to identify both the potential challenges and benefits associated with diversity in these contexts. The study was conducted through interviews with participants of different cultural backgrounds and nationalities who work in humanitarian organizations operating in Turkey. The results of the study indicate that diversity in language, cultural norms, and gender has positive and important effects on the flow of information and the completion of work within these organizations. Participants reported that language barriers were the biggest obstacle to communication, followed by cultural norms and gender. However, these obstacles were found to be temporary and new employees tended to adjust to the language and cultural norms of the organization over time. Most participants did not have a problem working in a mixed team and found diversity to be important for their work. However, conflicts and the role of the organization were identified as areas where the impact of diversity was negative. More than half of the participants reported experiencing bullying or hearing inappropriate speech due to differences in language, cultural norms, or gender, and some participants felt that there was discrimination by managers on the basis of diversity. The study concludes that linguistic, cultural, and gender diversity are important for improving the performance of humanitarian organizations. However, to gain the benefits of diversity and overcome its drawbacks, it must be well-managed and provide an environment that promotes and respects diversity. The study recommends that humanitarian organizations should intensify efforts to combat discrimination and bullying due to diversity and adopt stricter policies to promote awareness of diversity. In summary, the study provides insights into the impact of workforce diversity on the performance of humanitarian organizations in Turkey. The findings have important implications for humanitarian organizations seeking to improve their performance through better management of diversity.